Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Projevy hormonálních poruch štítné žlázy

Onemocnění štítné žlázy patří do oboru endokrinologie. Štítná žláza produkuje hormony, které jsou za normálních okolností v rovnováze. Z rozmanitých příčin tomu však u všech jedinců nebývá a ti, kteří mají zvýšenou nebo naopak sníženou hormonální produkci, trpí nejrůznějšími příznaky. 

Většinou to bývá tak, že u zvýšené funkce štítné žlázy jsou příznaky spojené s úbytkem váhy, u snížené funkce naopak s přírůstkem hmotnosti. Takto protikladně je postavena řada dalších symptomů. Zajímavostí je, že lidem se sníženou funkcí štítné žlázy je neustále zima a u zvýšené funkce štítné žlázy zase teplo. 

Zvýšená x snížená funkce štítné žlázy

  • Neklid x netečnost, teplá x studená kůže, zrychlená x zpomalená srdeční činnost, průjem x zácpa, nespavost x spavost, zvýšené x snížené šlachové reflexy, rychlá x pomalá řeč, vypadávání vlasů x zpomalení růstu, lomivost nehtů x zpomalení růstu. 
  • U obou variant jsou oteklá víčka, u zvýšené funkce štítné žlázy jsou oči více vypouklé. Také únava a depresivní ladění doprovází, jak zvýšenou, tak sníženou funkci štítné žlázy.

Pokud má člověk pochybnosti, že by mohl onemocnět některým z výše jmenovaných příznaků, je vhodné navštívit lékaře. Hormonální úroveň štítné žlázy se diagnostikuje poměrně jednoduše. Zvýšená funkce štítné žlázy může být vidět i navenek, je větší a zduřelá. Nicméně důkaz přinese až odběr krve na T3 (trijodtyronin), T4 (tyroxin), TSH (tyreotropní hormon), TG (tyreoglobulin) a protilátky. To je základní metoda, ale provádí se i řada doplňkových technik, RTG snímek, ultrazvuk, aj. 

Léčba zvýšené x snížené funkce štítné žlázy

Z příznaků se dá systém léčby lehce odvodit, ale nastavit ho není až tak snadné. U snížené funkce štítné žlázy je potřeba do organismu hormony dodávat, u zvýšené funkce zase tlumit a dodávat také léky na srdce - antiarytmika. Správné dávkování léků a další postup léčby, např. odstranění štítné žlázy, určí lékař.