Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Mamografie - vyšetření, které nic nestojí

Zdá se vám, že jste si na prsu nahmatala divnou bulku nebo se chcete jen preventivně ujistit? Tak určitě neotálejte a navštivte svého gynekologa či praktického lékaře, který vás doporučí na základě vaší žádosti do speciálního centra, kde vás vyšetří.

Co je mamografie?

Mamografií se označuje zobrazení prsu speciálním rentgenovým přístrojem, který využívá měkké rentgenové záření. Jeho hlavním úkolem je nalezení karcinomu prsu, malého nádoru, který se ještě třeba ani nedá nahmatat. Vyhotoveny jsou 4 snímky, ze kterých lékař pozná výsledky. Mamografie se řadí mezi tzv. sekundární prevenci, to znamená, že nemůže zabránit vzniku nádoru, ale může ho včasným léčením zcela vyléčit.

Kdy jít na vyšetření?

Se screeningem by se mělo začít mezi 40 a 50 lety věku. Mamografie je hrazena pojišťovnou pro všechny ženy mezi 45 – 69 lety a to jednou za dva roky. Na základě žádanky od vašeho lékaře je vyšetření provedeno. Žena se také může nechat vyšetřit na svou žádost a to nejčastěji jednou za rok od 40 let. Cena se pak pohybuje mezi 400 – 700 Kč (pokud je jí mezi 40 - 45 lety a pokud byla mamografie provedena před méně než 2 lety). Pokud nahmatáte neidentifikovatelnou bulku v prsu a je vám více než 30 let, ihned navštivte toto centrum. U žen mladších 30 let se dává přednost ultrazvukovému vyšetření. 

Jak se na vyšetření připravit?

Na vyšetření se nemusíte nijak připravovat. Je lepší, když přijdete v první polovině menstruačního cyklu, či před menstruací, aby vám vyšetření nebylo nepříjemné. Vyšetření se nemusíte bát, centra jsou na vás dokonale připravená a vědí, že pro ženy je toto vyšetření ne zrovna příjemné. 

Na mamografické vyšetření může žena přijít i preventivně. A každá žena by toto preventivní vyšetření měla podniknout. Nelogický strach vám jen ublíží. Čím dříve se totiž na ložisko narazí, tím lépe se dá vyléčit. Malé nádůrky jsou v počátcích lehce vyléčitelné. Proto byste neměli tuto prevenci zanedbat a nezapomínat ani na samovyšetření prsů. Navíc je toto vyšetření zcela zdarma, což určitě každá žena přivítá.