Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Zubař a děti aneb jak nevytvořit strach z ošetření

Správný výběr zubaře

Najít vůbec nějakého zubaře je v současné době veliký problém, který se ještě zvětšuje mimo města. Není výjimkou dojíždět za zubním ošetřením desítky kilometrů. Výběr zubaře pro děti je ještě náročnější, protože ne všichni lékaři jsou ochotni přijmout i děti.

Samozřejmě vyhledávejte zubaře aktivně sami. Můžete se obrátit na pojišťovnu, ale z praxe je známo, že jejich kontakty nejsou aktuální a zubaře vám v drtivé většině případů nenajdou. Pročtěte si recenze a poptejte se v rodičovských skupinkách na Facebooku a poslechněte si zkušenosti ostatních rodičů.

Ideální je samozřejmě, když váš lékař přijme i vaše dítě. Trend takzvaných rodinných zubařů se opět vrací a celá rodina bývá obvykle v péči jednoho lékaře. To je velmi vhodné, protože můžete chodit na kontrolu společně a dítě bude vědět, že pravidelné prohlídky jsou součástí života a uvidí vás u nich.

První návštěva u zubaře

První návštěvu je ideální naplánovat na období prořezávání prvních zoubků, to bývá nejčastěji do jednoho roku. Prohlídka bude v tomto případě probíhat pouze zběžně, protože se nepředpokládá vznik kazů.

Lékař by vás měl informovat o správné péči o dětský chrup a doporučit správné pomůcky na čištění. K péči o chrup se řadí také strava, kdy nadbytek cukrů ve stravě významně zvyšuje kazivost zubů.

Když j potřeba vrtat

Pokud lékař zjistí, že má dítko kaz nebo je potřeba jiný zákrok, tak dítěti nelžete a připravte ho. Není nic horšího než dítě, které si myslí, že jde pouze na kontrolu a najednou se spustí vrtačka. Před zákrokem dítěti stručně popište, co se bude dít. Neztratíte tak jeho důvěru.

Můžete dítě nalákat na nějakou odměnu. Samozřejmě mu vysvětlete, že k zubaři se chodit musí a dárek je jen bolestné, ale některým dětem může být vidina odměny silnou motivací k přečkání ošetření.

Vyhněte se traumatům

Vytvořit trauma u dítěte není nijak složité. Jakmile jednou ztratíte důvěru svého dítěte, tak ji budete těžko získávat zpět, proto v otázce ošetření nelžete a odpovídejte pravdivě. Samozřejmě však dítě nestrašte a nepřenášejte na něj své vlastní obavy ze zubaře.

Tip: I nespolupracující děti je třeba ošetřit, proto mají lékaři k dispozici analgosedaci. To je však poslední možnost a rozhodně je lepší dítě na zubaře zvykat. Pokud však není nazbyt, tak je to skvělý pomocník.

Přečtěte si také Návštěva dentální hygieny nebo Tipy na přírodní bělení zubů.

Fotografie