Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Co by se mělo nacházet v bezbariérové koupelně?

Finanční podpora

Samotná přestavba a pořizování pomůcek pro co největší pomoc a zajištění soběstačnosti postižené osoby je velmi finančně náročná. V tomto případě je možné zažádat o dávku nebo takzvaný příspěvek na zvláštní pomůcku na příslušné pobočce Úřadu práce ve vašem městě. Lze také zažádat o finanční příspěvek některou nadaci, která rozděluje příspěvky pro rodiny s postiženými členy a podobně.

Vypomůže také lékař

V případě, kdy se jedná o zařizování bezbariérové koupelny, je možné zažádat o speciální poukaz u lékaře pacienta. Jedná se o příspěvek na léčebnou a ortopedickou pomůcku. Tyto pomůcky mohou být hrazeny úplně nebo jen částečně za minimální doplatek. Jedná se například o sedáky do koupelny, různé zvedací přístroje, nástavce či madla. Madla jsou však jediná z pomůcek, kterou zdravotní pojišťovna nehradí a je nutno ji koupit v hobby marketu či železářství. Tyto finanční podpory vám mohou z velké části pomoci.

Co se týče pojišťovny, hradí pouze některé pomůcky a proto je vhodné při nedostatku prostředků požádat o pomoc nadaci nebo nějakou vytvořit. Peníze, které vám popřípadě zbudou, můžete vložit na účet jiné nadace.

Důležité prvky bezbariérové koupelny

V první radě by měla být koupelna dostatečně prostorná pro manipulaci s invalidním vozíkem a s tím je spojen i samotný vchod do koupelny. Měl by být dostatečně široký, aby jím vozík projel. Dveře jsou nejlepší posuvné. Jsou mnohem praktičtější v případě, že postižený chce být soběstačný. Stačí je jen odsunout a nemusí zdlouhavě popojíždět vozíkem, aby otevřel klasické dveře. Koupelna musí být vybavena samozřejmě madly, které jsou umístěny ve sprchovém koutu či vaně a na záchodě. Vždy minimálně dvě na vzdálenost umístění rukou. Madla kupujte pouze taková, která se dají zavrtat do zdi. Madla s přísavkami či jinými přísavnými systémy rozhodně nekupujte. Nejsou dost bezpečná. Především pro těžší váhy ne. Je třeba také umístit madla tak, aby na ně postižený dosáhl pohodlně z vozíku.

V podstatě vše by mělo být dosažitelné z pozice sedu. Včetně koupelnových skříní a zásuvek. Sanitární keramika je dnes uzpůsobená pro maximální pohodlí handicapovaných a je ergonomicky tvarovaná.

S péčí o vlastní zdravý a možností udržet se vitální do vysokého věku vám pomohou naše články týkající se Doplňků stravy a Lékařských vyšetření.

Fotografie