Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Blefaroplastika: zákrok, který ulehčí vašim očím a navrátí jim mladistvý vzhled

Oči jsou považovány za okno do duše, ovšem oční víčka utvářejí celkový výraz očí a jsou mnohdy důvodem, že se nám někteří lidé líbí více a někteří méně. Často se však stává, že věkem kůže víček ochabuje nebo se pod víčky tvoří nadměrné množství tuku. Tento problém lze v dnešní době snadno vyřešit rutinním zákrokem, tzv. blefaroplastikou.

Oblíbený zákrok

Chirurgická úprava očních víček je jednou z nejačastěji prováděných zákroků v oblasti plastické chirurgie. To je dáno především tím, že maskovat převislá oční víčka nebo 'pytle pod očima' není tak snadné jako upravit vzhled poprsí pomocí vycpávek nebo vyřešit nevzhledné povislé břicho stahovacím prádlem. Druhým důvodem četnosti provádění blefaroplastiky je i její cena, která je výrazně nižší oproti například rhinoplastice, tedy plastické operaci nosu.

Blefaroplastika se stává účinným řešením povislých horních víček či nadměrné tukové tkáně víček dolních. Tento zákrok vyhledávají nejen ženy. I řada mužů se potýká s problémy s víčky. Víčka mohou být tak těžká, že začnou znesnadňovat vidění postiženého. Úpravu víček lze tedy provádět nejen z důvodů estetických, ale i zdravotních.

Když kůže ztrácí svou pružnost

Oblast očních víček tvoří velmi jemná kůže, která je neustále namáhaná. Věkem tato jemná kůže povoluje především vlivem gravitace. Pod víčky se může začít hromadit nadměrné množství tuku, které víčka také zatěžuje a přispívá k dalšímu povolování kůže. Stav kůže víček je ovlivněn také genetickými dispozicemi nebo zdravotním stavem. Kůže stárne rychleji pokud člověk kouří nebo je vystavován extrémnímu stresu.

Postupy před zákrokem

Před samotným zákrokem je velmi důležitá pečlivá konzultace s odborníkem. Ten zhodnotí stav očních víček a doporučí nejlepší způsob jakým víčka upravit. Zákrok je prováděn nejčastěji při lokálním znecitlivění. Pokud lokální znecitlivění není možné, dlaší možností je analgosedace. Analgosedace je podání uspávacích prostředků nitrožilně. Nejedná se o celkovou anestezii. Ta se využívá při blefaroplastice velmi zřídka.

Průběh operace

Při operaci se nejprve vyznačí, kterou část víček je potřeba upravit a jak velké množství kůže je nutné odstranit pro nejlepší výsledek. Řez je prováděn speciálními velmi jemnými čepelkami. Pokud je to nutné, chirurg odstraní část tuku pod víčky. Rána se pak zašívá velmi jemným nevstřebatelným stehem, který je nutné za několik dní vyjmout. Po operaci se oči zakrývají chladivým tlakovým obvazem, aby se minimalizoval vznik otoků.

Po operaci je důležitý obklad a odpočinek

Pooperační péče spočívá většinou v chladivých obkladech. Doporučuje se také spát několik prvních dnů po operaci jen na zádech, aby otok byl rozložen rovnoměrně a nezatěžoval extrémně některé místo operovaného víčka. Otok zpravidla do několika dnů mizí. Po operaci se kromě otoků mohou objevit i modřiny, ty většinou mizí v průběhu týdnů. Doporučuje se vyhnout se v prvních dnech zátěži a co nejvíce odpočívat. Své oči byste měli také chránit slunečními brýlemi, jelikož mohou být po operaci citlivější na světlo.

Výsledky blefaroplastiky

Jizva samotná se hojí v řádech měsíců. Řez je prováděn v přirozené linni horního očního víčka, v jeho záhybu. Jizva se tak po vyhojení stane téměř neviditelnou. Jizvu je nadále potřeba chránit před slunečním zářením. Blefaroplastika většinou vyřeší problém s víčky dlouhodobě. Jak kůže stárne, stává se dále méně pružnou a více se vytahuje. Ovšem nestává se, že by se její vzhled po letech změnil tak, aby víčka měly zpět svůj původní vzhled před operací.

Výběr plastiského chirurga neuspěchejte

Pokud přemýšlíte o chirurgické úpravě vašich víček, mějte na paměti, že není dobré v této oblasti šetřit. Za dobrého plastického chirurga s referencemi si raději připlaťte. Plastická chirurgie je obor, který se u nás stále rozvíjí a v dnešní době své služby nabízejí chirurgové, kteří mají malé zkušenosti. Blefaroplastika je zákrok poměrně rychlý a jednoduchý, avšak jeho výsledek závisí na přesném řezu zkušeného chirurga. Využít můžete služeb MUDr. Šárky Stiborové, která je vyhlášeným plastickým chirurgem s mnohaletými zkušenostmi v oboru.

Fotografie