Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Jak se připravit na spirometrii?

Co je to spirometrie?

Spirometrie je základní vyšetření zkoumající funkce plic. Nejčastěji se provádí u pacientů s dýchacími obtížemi, dlouhotrvajícím kašlem, astmatem, CHOPN nebo pro stanovení rizik před operací v hrudní oblasti.

Lékař pro určení správné diagnózy potřebuje rozlišit, zda je vaše nemoc restrikční (menší objem plic, ale výdech se nemění) nebo obstrukční (normální objem, snížený výdech) a k tomu mu pomůže právě spirometrie. Bez ní nelze stoprocentně stanovit diagnózu.

Trpíte-li chronickým plicním onemocněním, tak spirometrie vás bude čekat při každé kontrole. Výsledkem je graf plicních funkcí a lékař může kontrolovat, jak se v průběhu času mění funkčnost plic v závislosti na léčbě nebo ročním období.

Příprava před vyšetřením

Na vyšetření se dostavte s krátkým předstihem a mějte nachystanou žádanku a kartičku pojišťovny. Velmi často je spirometrie součástí plicní ambulance a bude mu předcházet rozhovor s vaším ošetřujícím lékařem.

Není třeba dodržovat lačnění, ale minimálně hodinu před výkonem nejezte větší množství jídla, protože se vám bude obtížněji dýchat do přístroje. Stejně tak se vyvarujte kouření, které může zkreslit výsledek vyšetření.

Průběh vyšetření

Samotné vyšetření probíhá vsedě. Sestra vám připne kolíček na nos a dá náustek skrz, který budete podle pokynů vydechovat. Budete dostávat pokyny k normálnímu dýchání, hlubokému nádechu a absolutnímu výdechu.

Vše je zaznamenáváno do křivky, která je výstupem celého vyšetření. Následně přejdete s výsledkem k lékaři, který vám dá doporučení k dalšímu postupu a léčbě.

Obdobou klasické spirometrie je zátěžová, kdy dýcháte do speciálního přístroje a při tom provádíte fyzicky náročný pohyb. Obvykle jde o jízdu na rotopedu nebo běh na páse. Zátěžová spirometrie se používá k diagnostikování námahových dušností a často po ní sahají sportovní lékaři.

Jak se chovat po vyšetření

Po vyšetření není třeba dodržovat žádný speciální režim, ale pro vaše celkové zdraví doporučujeme vyvarovat se kouření a zapojit do svého života přiměřený pohyb. Pokud pravidelně navštěvujete spirometrii, tak pravděpodobně trpíte chronickým plicním onemocněním a zlepšit svůj celkový životní styl vám pomůže lépe se vyrovnat se zhoršenými plicními funkcemi.

Fotografie