Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Problém s afty

Afty jsou pro většinu lidí nepříjemnými paralyzéry úst, které dokáží potrápit. Člověk nemůže pořádně jíst, zvýšeně sliní a dokonce i polykání kolikrát působí bolest. Záleží, kde se aft lokalizuje a také v jakém počtu. Jeden aft se léčí poměrně snadno, ale i tak nám v ústech překáží a my máme pocit, že v nich neustále něco máme. 

Co jsou afty a jejich původce

Afty by se daly definovat jako bolestivé vřídky, které vznikají nejčastěji na sliznici v ústech. Jsou virového původu a s léčbou bychom neměli otálet i z toho důvodu, že jsou nakažlivé. Jejich vznik úzce souvisí se stavem imunity, velmi často se vyklubou, když máme sníženou imunitu. Není to však podmínka a mohou se objevit také při konzumaci dráždivého jídla, alkoholu, při alergiích atd. Roli zde sehrají rovněž dědičné faktory. Důležitou prevencí jsou vitamíny, ale i fakt, že nejste v permanentním stresu. 

Jak se afty léčí

Léčba aftů spočívá v doplnění vitamínů, zejména vitamínů C a B. Je nutné také eliminovat kontakt pití z cizí sklenice. Líbit se vám to nebude, ale zapomeňte i na líbání s partnerem, což v mnoha případech člověku ani nedojde.

Dbejte zvýšené opatrnosti, jelikož je nákaza velmi snadná. Dodržujte ústní hygienu a kupte si volně prodejné léčivo v lékárně. Vyzkoušet můžete i cibuli, která obsahuje řadu sirných látek, které zabraňují spustit zánětlivé látky v organismu. Cibule je vlastně takovým antiseptickým druhem přírodního léku, podobně jako bylinková či alkoholová tinktura. Z bylinek dobře tiší bolest lékořice a šalvěj. 

Pivovarské kvasnice jsou rychlou dodávkou vitamínu B a vyplatí se dále i v prevenci. Když afty vymizí, čistěte si zuby novým kartáčkem a vydezinfikujte i kelímek, kterým si vyplachujte ústa. Na afty dobře zabírá i obyčejná jedlá soda se špetkou soli rozmíchané ve vodě, využijte tento nápoj jako kloktadlo.