Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Jak na zánět trojklanného nervu

Úporné bolesti obličejové části, zubů, jazyka, ztuhnutí žvýkacích svalů, to vše je spojeno se zánětem trojklanného nervu. Opravdu nejde o bolest, kterou byste měli jen tak přejít. Určitě v tomto případě vyhledejte svého lékaře a poraďte se s ním.

Trojklanný nerv a příznaky zánětu

Tento nerv vystupuje přímo z mozku, jedna jeho větev vystupuje z lebky čelem, druhá prochází horní čelistí a třetí čelistí dolní. Nerv nese důležitou funkci, přenáší totiž vjemy z obličeje, dutiny nosní a ústní, z jazyka a zubů. Přenáší impulzy do žvýkacích svalů a zajišťuje žvýkání. Onemocnění trojklanného nervu je velice bolestivé a může postihnout všechny vyjmenované části. A jak poznáme, že nás trápí právě trojklanný nerv? Ukazatelem jsou již zmíněné velmi silné bolesti, které se odvíjí od toho, jakou část nervu zánět postihne. Podle lokální bolesti, poznáte i zanícený nerv. Nejčastěji je zánětem postižena větev z horní čelisti. Bolest je velice silná, pulzující a intenzivní, zhoršuje pod vlivem chladnějšího prostředí, ve stresových situacích, apod. Nastávají i křeče a tuhnutí svalů, poruchy citlivosti obličeje a jazyka, také bolesti zubů.

Příčiny zánětu

Příčinou zánětu je nejčastěji infekce, která pronikne z blízké oblasti nervu, např. při zánětu nosní dutiny, zubů nebo zánětech vedlejších nosních dutin. Méně častějším důvodem je prodělaný pásoví opar nebo probíhající borelióza. Běžně může být způsoben např. prochladnutím.

Jak na léčbu?

Nejvhodnější a nejrychlejší léčbou jsou antibiotika nebo antivirotika, záleží, odkud je původ infekce. Součástí léčby jsou i analgetika, která tiší bolest. Invazivnější způsob přináší chirurgická operace, ve chvíli, kdy je bolest i přes analgetika nesnesitelná. Zákrok se zaměřuje na kořen nervu, který se buď ozařuje, ošetřuje radiofrekvenční termokoagulací, či použitím glycerolového roztoku, který působí neuroticky na nerv. Určitě tento zánět nepodceňujte a brzy vyhledejte svého lékaře.