Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Jak předejít zanícení rány

První pomoc

V akutní fázi musíte zhodnotit, zda je nutné s ránou vyrazit k lékaři. Velké krvácení, otevřené bércové vředy nebo nově vzniklá rána na diabetické noze jsou vždy důvod k návštěvě. Menší poranění zvládnete ošetřit i doma se základním vybavením v lékárničce.

Každou ránu pečlivě vyčistěte a odstraňte i nečistoty v okolí rány. Postačí vám čistá voda bez mýdla. Následně ránu postříkejte desinfekcí určenou na rány. Pro větší komfort kupte do lékárničky desinfekci, která neštípá. Takové jsou například desinfekce na bázi jodu, ten je ale silný alergen a může na něj vzniknout reakce.

Vyčištěnou ránu překryjte vhodným krytím. Plošnější rány můžete překrýt přípravkem na vlhké hojení ran, které zabrání přilepení obvazu na ránu. Vlhká krytí mohou být napuštěna hojivými přípravky a využijete je i na léčbu drobnějších popálenin.

Správná péče o ránu

Pokud jste byli s ránou u lékaře, tak jste dostali doporučení na další ošetření. V některých případech je třeba docházet do ambulance na převazy, ale v lehčích případech vše zvládnete sami doma dle doporučení ve zprávě.

Ošetření rány provádějte dle potřeby a zvoleného krytí. Klasické krytí a obvaz bez hojivého přípravku měňte každý den za aseptických podmínek. Před převazem si umyjte ruce a použijte desinfekci. Snažte se pracovat rychle a zbytečně se čistého krytí nedotýkejte.

V akutních fázích se vyhněte zaručeným babským radám a do otevřených ran nelijte léčivé odvary z bylinek. Domácí masti a tinktury mohou pomoci, ale ve většině případů je jejich použití spíše kontraproduktivní.

Kdy se vydat k lékaři

Každá rána je ve své podstatě malým zánětem, který se hojí bez druhotných komplikací. Nicméně je třeba všímat si varovných příznaků, které mohou znamenat vážnější problém.

Horečka

Horečka nad 38 stupňů značí přítomnost infekce a je vždy nutné navštívit lékaře, který zváží podání antibiotik. Léky na tlumení horečky nejsou vhodné, protože mohou zakrýt příznaky.

Otok a zarudnutí

Menší začervenání bývá u většiny ran. Dramaticky se rozšiřující zarudnutí a otok by vás měli varovat, že je něco v nepořádku.

Vytékající tekutina

Mírná sekrece z rány je běžná, ale nadměrný průsak přes obvazy, který zapáchá nebo je nažloutlý také značí přítomnost infekce.

Bolest

Malá bolest se dostavuje při hojení každé rány. Otupující bolest, která vás vyřadí z běžných denních činností, nevěstí nic dobrého.

Přečtěte si také naše články z kategorie Péče o ústa a Endokrinologie.

Fotografie