Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Hemoroidy – nestyďte se navštívit lékaře

Co jsou to hemoroidy

Hemoroidální cévní pleteně má každý člověk, nachází se v oblasti konečníku a za normálního stavu tyto drobné žilky a tepénky odvádějí a přivádějí krev do konečníkové oblasti. Jakmile se systém porouchá, tak vznikají hemoroidy (žilní městky, zlatá žíla).

Hemoroidy dělíme na:

  • Vnější

Najdeme je na vnějším povrchu konečníku. Nejčastěji se projevuje bolestivým uzlem, který se může během pár dní vstřebat – zůstane po něm kožní řasa znepříjemňující hygienu. V některých případech uzel praskne a objeví se krvácení – v tomto případě je důležitá hygiena, aby nedošlo k zanesení infekce do rány.

  • Vnitřní

Vnitřní hemoroidy se nachází hlouběji v análním otvoru a projevují se krvácením – krev je jasně červená. V pokročilejších stádiích se objevuje výhřez hemoroidů. V první fázi se zatahují zpět, ale po čase zůstávají venku a pacient si je musí navracet sám.

Příznaky onemocnění

V počátcích onemocnění si všímáte podivného šimrání a svědění v oblasti konečníku, což si téměř nikdo nespojí s hemoroidy. Postupně se dostavuje tlak a nepříjemné pocity při stolici a můžete najít krev na toaletním papíru. V pokročilejších stádiích lze vidět vyhřezlé hemeroidy.

Léčba hemoroidů

V rané fázi se doporučují především režimová opatření v podobě pravidelného vyprazdňování, důsledné hygieny a sedacích koupelích v dubové kůře. Na stažení cévek můžete přidat také gely z dubové kůry, které vám uleví od akutních bolestí.

Další možností jsou ambulantní zákroky, kdy se pacient ihned navrací k běžnému životu. Nejčastějším zákrokem je takzvaná ligatura, kdy se hemoroidy podvážou gumovým kroužkem a po jejich zaškrcení sami odpadnou.

Závažnější stavy lze řešit také operativně za pomocí laseru nebo klasického skalpelu. Postup vždy určí specializovaný lékař – proktolog.

Prevence onemocnění

Důsledná prevence vás může ochránit před vznikem a rozvojem hemoroidů. Zaměřte se na tyto body:

  • Pravidelné vyprazdňování

Zařaďte do své stravy dostatek vlákniny a dbejte na pitný režim. Zvýšený břišní tlak při tlačení tuhé stolice může vytlačit také hemoroidy.

  • Neseďte celé dny

Sedavé zaměstnání je častou příčinou hemoroidů. Pokud pracujete v sedě, tak si pořiďte sedací polštářek a pravidelně se jděte protáhnout. Pozor by si měli dát také cyklisté.

  • Udržujte zdravou váhu

Břišní tlak se zvedá také při nadváze. Vyšší váha sebou nese mnoho zdravotních rizik a hemoroidy jsou jedním z nich.

  • Netravte čas na toaletě

Nenoste si na toaletu knížku nebo mobilní telefon. Gravitace působí i při pobytu na toaletě.

Fotografie