Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Porazte křečové žíly

Bolavé a těžké nohy, nehezky popraskané žilky a vřídky, to vše je spojeno s tzv. křečovými žilami. Trápí vás něco podobného? Tuto skutečnost určitě nezanedbejte, nejedná se totiž jen o nehezké vady, ale i o riziko trombózy a dalších onemocnění. 

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly označují jedno z nejčastějších žilních onemocnění, které postihuje většinou žíly na dolních končetinách. Nyní tuto nemoc už běžně řadíme mezi civilizační choroby, jelikož jimi trpí skoro každý druhý člověk v pokročilém věku. Křečové žíly však postihují dvakrát více ženy než muže. Na nohou máme dva žilní systémy, hluboký, který není vidět a povrchní, který bývá touto nemocí zasažen. Krev z dolních končetin se totiž vede z nohou zpátky do srdce a musí tedy téct proti působení gravitace. 

Jak vznikají?

Výskyt křečových žil je závislý na věku, genetických predispozicích a ženských hormonech. Křečové žíly vznikají v důsledku toho, že krev není správně odváděna z nohou a v žilách se kumuluje tlak a vznikají tzv. varixy. Důvodem je oslabená žilní stěna či nedomykavost chlopně. Žíly jsou tedy pod tlakem, poškozují se, rozšiřují a vytvářejí záhyby, které vystupují až na povrch kůže a neplní již takovou funkci jako zdravé žíly. Nejsou jen estetickým problémem. Zanedbáváním žil může docházet k žilní trombóze či bércovým vředům. 

Jak je léčit a bojovat proti nim preventivně?

Pokud víte, že máte genetické dispozice ke křečovým žilám, jen těžko proti nim budete bojovat. Nejdůležitější prevencí je samozřejmě zdravý životní styl, vyvážená strava a pohyb. Důležitý je především pohyb, jelikož stahovaný sval podporuje tok krve v žilách. Pomáhá také sprchování nohou studenou vodou či stahující punčochy. Léčba může být buď přirozená, neprogresivní se stahujícími punčochami, léky, chůzí a pohybem nebo chirurgickým zásahem. Nepodceňujte pravidelný pohyb, který vám pomůže cítit se skvěle a oddálí život s křečovými žilami.