Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Když pejska bolí zub

Ten pes nějak nežere, je slabý, ztrácí se před očima – není nemocný? A taky mu smrdí z tlamy, jestli on nemá něco se žaludkem. Možná je to stářím… Takto uvažuje nejeden majitel psa, ale i kočky.

V mnoha případech však stačí pootevřít zvířeti tlamu či poodhrnout dásně a ihned se vyjeví zcela jiná příčina jeho nechutenství a celkové apatie, nežli pokročilý věk. Tou příčinou je „jen“ obyčejný zubní kámen. 

Problém, proti kterému člověk svádí vlastní boj pravidelným čištěním zubním kartáčkem, vyplachováním ústní vodou či návštěvou dentálního hygienisty, překvapivě trápí řadu domácích mazlíčků, zejména malých plemen, což je dáno genetickou dispozicí. Pejskové a kočky si však chrup sami vyčistit nedokáží a neobejdou se bez pomoci svých lidských majitelů.

Pokud péči o zvířecí dutinu ústní zanedbáme, způsobíme svým malým přátelům dlouhodobé, narůstající a především zcela zbytečné utrpení. Zubní kámen vzniká nenápadně: v zubním plaku, tenké mazlavé vrstvě, tvořené zbytky potravy, se množí bakterie. Pokud je neodstraníme mechanicky, produkují enzymy, rozrušující okolní měkké tkáně. V dásni kolem zubů vzniká zánět, což můžeme pozorovat jako zarudnutí dásní, které v chronických případech může přecházet až v modravé zabarvení. Do bakteriálního plaku se začnou ukládat minerály - soli vápníku (uhličitan vápenatý a fosforečnan vápenatý), které jsou ve vysoké míře obsaženy ve slinách. Tím se zubní plak vytvrzuje a mění se v zubní kámen. Na zubech pak pozorujeme žluté až hnědé zabarvení. Estetická stránka věci je však tím nejmenším problémem.

Daleko horším důsledkem tvorby zubního kamene je úbytek dásní neboli paradentóza v důsledku činnosti bakterií. Zuby se začínají uvolňovat a viklat, což spolu se zánětlivým ložiskem působí zvířeti velké bolesti při konzumaci tvrdší potravy – granulí. Často pak začnou granule odmítat žrát. Majitelé v domnění, že tím zvířeti prospějí, mu podávají k jídlu vařené maso, rýži či těstoviny, zkrátka měkkou stravu. Tím však situaci ještě zhoršují, neboť ochudí zvířátko o čisticí účinky tvrdých granulí a na zubech se následně usazuje ještě hojněji zubní plak. Pejskové a kočky s dlouhodobým neléčeným zánětem dásní jsou vystaveni dalším zdravotním rizikům. S cirkulací krve dochází k roznášení bakterií do celého organismu. Zpravidla se usazují v plicích, ledvinách, srdečních chlopních a dalších orgánech. V důsledku toho se u našich čtyřnohých přátel rozvinou onemocnění orgánů jako například chronická bronchitida a onemocnění srdce. Ta přinášejí zvířátkům další zbytečné trápení a jejich léčba přináší majitelům další zbytečné výdaje.

Řešení tohoto problému jsou dvě – pomoc v akutní fázi a prevence. Ta je naprosto zásadním faktorem a pokud jsou preventivní opatření prováděna včas a důkladně, nemusí ke vzniku obtíží, způsobených zubním kamenem, vůbec dojít.

V akutní fázi se provede stomatologické ošetření v celkové narkóze. Tomu musí předcházet důkladné vyšetření fyzické kondice a zdravotního stavu zvířete včetně rentgenu. Samotné ošetření zahrnuje vytržení nenávratně poškozených zubů, ultrazvukové odstranění zubního kamene ze zubů zachovalých, přičemž se provede leštění povrchu zubů abrazivní pastou, aby se zabránilo dalšímu usazování zubního kamene. K doléčení zánětu dásní mohou být podávána antibiotika, lze také využít protizánětlivých účinků vybraných léčivých bylin a jejich odvarem či výluhem provádět potírání dásní.

Daleko lepším prostředkem v boji proti zubnímu kameni je však již zmíněná prevence. Ta spočívá v pravidelném čištění zubů pejska či kočičky speciálním zubním kartáčkem a zubní pastou již od štěněcího či kotěcího věku, a to alespoň dvakrát týdně. Zvířátka si na čištění zvyknou, některým dokonce zubní pasta chutná a čištění považují za příjemnou hru. V rámci prevence lze také podávat různé žvýkací tyčinky, nejlépe ve tvaru hvězdičky, který je nejúčinnější. V rámci komplexní prevence podáváme zvířeti kvalitní krmivo – granule s obsahem účinných aditiv, která váží přebytečný vápník ve slinách a zpomalují tak tvorbu zubního kamene. Otěr tvrdých granulí o zub představuje další formu mechanického čištění. Podobné účinky mají některé druhy tvrdé potravy, například syrová mrkev, kterou jsou zejména psi ochotni pozřít, anebo velká syrová kost, jejímž ohryzáváním si zvíře zuby čistí. Zde je však namístě opatrnost a sledování, aby nepolykalo velké kusy rozštípnuté kosti, které by mu mohly poranit polykací ústrojí. Samozřejmostí při podávání syrové stravy musí být také podávání prostředků pro odčervení.

Další postupy, pomůcky a vhodnou stravu, kterou lze posílit obranyschopnost zvířecího organismu v boji proti nebezpečnému zubnímu kameni, vám jistě ochotně poradí váš veterinář. Můžete se obrátit například na moderně vybavenou veterinární ordinaci MVDr. Roberta Justa v Brně – Slatině, kde se vám odborný kolektiv rád bude věnovat.

Fotografie