Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Bezbariérový vjezd do domu

Kdy řešit bezbariérovost?

Bezbariérové bydlení se primárně řeší u hendikepovaných lidí. Zde nemá smysl cokoliv provizorně řešit a navrhnout rozumné, funkční a stálé řešení. Existují firmy, které se specializují na bezbariérové bydlení a umí navrhnout vkusné a praktické bezbariérové domy.

Jako mladý a zdravý člověk nejspíš neřešíte, že ke vchodu vede několik schodů nebo máte vysoké prahy. Nemusíte rovnou myslet na úraz s trvalými následky, ale možná si zlomíte někdy nohu, budete potřebovat domů dovést kočárek nebo jen těžký nákup. V těchto případech také oceníte snazší přístup.

Myslete na detaily

Příjezdová cesta k bezbariérovému domu by také měla splňovat určitá pravidla. Komerční prostory mají přesně dané atributy, které musí splňovat. Vy se jich držet nemusíte, ale navedou vás tím správným směrem. Pokud jste sám hendikepovaný, tak víte nejlépe, co potřebujete. Nebojte se zapojit a přijít se zajímavým řešením vám na míru.

Samozřejmostí je vynechání schůdků. Výškové rozdíly v terénu řešte rampami nebo betonovými nájezdy. Každý sebemenší terénní rozdíl dělá lidem se zhoršenou pohyblivostí problémy. To samé platí i pro dlažbu. Mezi hrubé dlažební kostky se může zaklínit kolečko vozíku nebo berle. Myslete i na takovéto detaily.

Snížená pohyblivost není jediným hendikepem, u kterého musíte řešit bezbariérovost. Lidé se zrakovým postižením také potřebují speciální dispozice. Je pravda, že se za velmi krátkou dobu naučí všechny překážky v okolí, ale proč jim vstup do vlastního domu nezpříjemnit?

Bezbariérový vstup do domu

Kapitola sama pro sebe je samotný vstup do domu. Pokud jej dimenzujete pro vozíčkáře, tak by vstupní plocha před vchodem měla mít nejméně 150x150 cm na pohodlnou manipulaci s vozíčkem. Ideálním materiálem na tuto plochu je litá podlaha nebo dlažba bez plastického vzoru.

Dveře do domu musí disponovat šířkou alespoň 125 cm. Máte-li možnost, tak volte i větší vchodové dveře. Čím více prostoru na manipulaci, tím lépe se zde hendikepovaným bude žít. Myslete také na snadné otevírání. Těžké dveřní křídlo dá zabrat každému a pro osoby se sníženou pohyblivostí se stane nepřekonatelnou překážkou.

Vhodné materiály pro bezbariérový vstup

Když se jedná o bezbariérový vstup do domu, je volba materiálů klíčová. Pro plochu před vchodem je ideálním materiálem litá podlaha nebo dlažba bez plastického vzoru. Proč je to důležité? Důvod je prostý: bezbariérový vstup musí být nejen snadno prostupný pro vozíčkáře, ale také bezpečný a dlouhodobě udržitelný.

Litá podlaha či dlažba bez plastického vzoru minimalizuje riziko sklouznutí, což je zvláště důležité za deštivého nebo zimního počasí. Zároveň je tato povrchová úprava odolná vůči opotřebení a mrazu, což zaručuje její dlouhou životnost. Samozřejmě, výběr materiálů může být i estetický. Volba vhodné barvy a stylu podlahy může přispět k celkovému dojmu domu.

Pravidla a normy pro bezbariérový vstup

Při návrhu bezbariérového vstupu do domu je důležné se řídit platnými normami a pravidly. V České republice platí několik norem týkajících se bezbariérovosti, která poskytuje směrnice pro bezbariérovou dostupnost budov a veřejných prostranství. Architekti a stavitelé by měli mít tyto normy na zřeteli při návrhu a realizaci vstupu do domu.

Technologické inovace pro bezbariérový vstup

Moderní technologie nabízejí stále více inovativních řešení pro bezbariérový vstup. Jedním z příkladů jsou inteligentní dveřní zámky, které umožňují otevírání dveří pomocí chytrého telefonu nebo hlasového asistenta. To je obzvláště užitečné pro osoby se sníženou pohyblivostí, které mohou mít omezenou schopnost fyzicky otevřít dveře.

Další možností jsou bezkontaktní senzory, které rozpoznávají pohyb a otevírají dveře automaticky, jakmile se osoba přiblíží k nim. Tyto senzory jsou nejenom praktické, ale také hygienické, což se stalo ještě důležitějším v době pandemie.

Celkový dojem a pohodlí

Když se jedná o bezbariérový vstup, nejde jen o splnění technických požadavků. Důležitý je také celkový dojem a pohodlí uživatelů. Vstupní prostor by měl být dobře osvětlený, aby poskytoval bezpečnost a orientační body pro osoby se zrakovým postižením. Důležité je také dodržet estetickou harmonii s celým domem, aby vstup působil přívětivě.

Přečtěte si také Proč je Senior Park jiný nebo proč je vhodný Bezbariérový dům nejen pro vozíčkáře.

Fotografie