Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Bezbariérový vjezd do domu

Kdy řešit bezbariérovost?

Bezbariérové bydlení se primárně řeší u hendikepovaných lidí. Zde nemá smysl cokoliv provizorně řešit a navrhnout rozumné, funkční a stálé řešení. Existují firmy, které se specializují na bezbariérové bydlení a umí navrhnout vkusné a praktické bezbariérové domy.

Jako mladý a zdravý člověk nejspíš neřešíte, že ke vchodu vede několik schodů nebo máte vysoké prahy. Nemusíte rovnou myslet na úraz s trvalými následky, ale možná si zlomíte někdy nohu, budete potřebovat domů dovést kočárek nebo jen těžký nákup. V těchto případech také oceníte snazší přístup.

Myslete na detaily

Příjezdová cesta k bezbariérovému domu by také měla splňovat určitá pravidla. Komerční prostory mají přesně dané atributy, které musí splňovat. Vy se jich držet nemusíte, ale navedou vás tím správným směrem. Pokud jste sám hendikepovaný, tak víte nejlépe, co potřebujete. Nebojte se zapojit a přijít se zajímavým řešením vám na míru.

Samozřejmostí je vynechání schůdků. Výškové rozdíly v terénu řešte rampami nebo betonovými nájezdy. Každý sebemenší terénní rozdíl dělá lidem se zhoršenou pohyblivostí problémy. To samé platí i pro dlažbu. Mezi hrubé dlažební kostky se může zaklínit kolečko vozíku nebo berle. Myslete i na takovéto detaily.

Snížená pohyblivost není jediným hendikepem, u kterého musíte řešit bezbariérovost. Lidé se zrakovým postižením také potřebují speciální dispozice. Je pravda, že se za velmi krátkou dobu naučí všechny překážky v okolí, ale proč jim vstup do vlastního domu nezpříjemnit?

Bezbariérový vstup do domu

Kapitola sama pro sebe je samotný vstup do domu. Pokud jej dimenzujete pro vozíčkáře, tak by vstupní plocha před vchodem měla mít nejméně 150x150 cm na pohodlnou manipulaci s vozíčkem. Ideálním materiálem na tuto plochu je litá podlaha nebo dlažba bez plastického vzoru.

Dveře do domu musí disponovat šířkou alespoň 125 cm. Máte-li možnost, tak volte i větší vchodové dveře. Čím více prostoru na manipulaci, tím lépe se zde hendikepovaným bude žít. Myslete také na snadné otevírání. Těžké dveřní křídlo dá zabrat každému a pro osoby se sníženou pohyblivostí se stane nepřekonatelnou překážkou.

Přečtěte si také Proč je Senior Park jiný nebo proč je vhodný Bezbariérový dům nejen pro vozíčkáře.

Fotografie