Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Diabetes mellitus – nebolí a přesto může zabíjet

Co je to diabetes?

Diabetes mellitus neboli cukrovka se řadí mezi endokrinní onemocnění. Při cukrovce má tělo relativní nebo skutečný nedostatek inzulinu. Hormon inzulin je produkován beta buňkami langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní.

Inzulin v těle slouží jako jakýsi přenašeč glukózy do buněk. Aby tělo mohlo využít energii z cukrů, tak se musí v první řadě dostat do buněk, kde může být rozštěpena a tím využita. Při nedostatku inzulinu glukóza zůstává v krvi a v buňkách je jí nedostatek.

Jak se diabetes dělí

Cukrovku dělíme do dvou základních skupin:

  • Diabetes mellitus I. typu: absolutní nedostatek inzulinu, vrozený
  • Diabetes mellitus II. typu: relativní nedostatek inzulinu, získaná během života

Existují i jiné druhy cukrovky, například gestační diabetes vázaný na těhotenství, ale pro zjednodušení si vysvětlíme pouze tyto dva základní typy.

Cukrovka prvního typu je navázána na autoimunitní zánět. V tomto případě se protilátky tvoří proti langerhansovým ostrůvkům slinivky břišní, které produkují inzulin. Pacient je závislý na dodávkách inzulínu a při nedostatečné kompenzaci hrozí vážné komplikace.

Při diabetu druhého typu je pouze relativní nedostatek inzulinu, ten je způsoben nižší sekrecí vzhledem ke zvýšené poptávce. Cukrovka druhéto typu je spojována s nezdravým životním stylem a objevuje se nejčastěji po 40. roce věku.

Diagnostika cukrovky

Základním vyšetřením pro diagnostiku cukrovky je odběr glykémie na lačno případně lze odebrat krev na takzvaný dlouhodobý cukr, který nám dává přehled o výkyvech glykémie během posledních tří měsíců.

Většině lidí je cukrovka diagnostikována náhodně při rutinním odběru krve nebo při pravidelné prohlídce. Cukrovka v počátečních stádiích nebolí a nemá žádné specifické příznaky, proto je prováděno preventivní vyšetření.

Léčba cukrovky

Léčba cukrovky závisí na jejím typu. Zatímco první typ je závislý na dodávkách inzulinu, tak cukrovka druhého typu lze ovlivnit zdravým životním stylem. V případě, že se nedaří dostat cukrovku druhého typu pod kontrolu stravou a pohybem, tak přichází na řadu perorální antidiabetika. Pokud i tato medikace selže, tak je dodáván přímo inzulín.

Přečtěte si také Co je to endokrinologie? a Projevy hormonálních poruch štítné žlázy.

Fotografie