Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Méně častá endokrinologická onemocnění

Co je to endokrinologie

Endokrinologie je obor zabývající se studiem a léčbou žláz s vnitřní sekrecí. Poškození bývá na úrovni celého orgánu, který produkuje daný hormon nebo je jen snížena či zvýšena jeho produkce. Hormony v těle plní spoustu funkcí a přímo ovlivňují jednotlivé orgány nebo celé tělo.

Nadřazenou žlázou je hypotalamus, který najdeme v mozku. Některé žlázy jsou však autonomní a nepodléhají nadřazenému centru. Z hlediska produkce hormonů dělíme endokrinologická na hypofunkční (snížení) a hyperfunkční (zvýšení).

Addisonova choroba

Addisonova choroba je způsobena sníženou produkcí hormonů nadledvin. V populaci se vyskytuje v poměru 1 až 4 nemocní na sto tisíc obyvatel. Addisonova choroba se projeví ve chvíli, kdy jsou nadledviny nefunkční z více než 90 %.

Typickými příznaky je celková slabost, ochablé svalstvo, nechutenství, průjmy, snížený tlak, hyperpigmentace po celém těle, deprese, hypoglykémie a podrážděnost. Nemoc se primárně léčí dodáním potřebných hormonů. Neléčená může vést ke smrti.

Connův syndrom

I u Connova syndromu hrají roli nadledviny. Konkrétně jde o zvýšenou hladinu aldosteronu, který se podílí na regulování krevního tlaku. Hlavním příznakem onemocnění je tedy vysoký tlak a nízká hladina draslíku v krvi. Následně se přidává zvýšení pH krve. Na nemoc se často dojde náhodně při preventivní lékařské prohlídce.

Cushingův syndrom

I do třetice zde máme onemocnění nadledvin. Cushingův syndrom je způsoben zvýšenou tvorbou kortizolu v nadledvinách. Kortizol má v těle na starosti regulaci glykémie a hospodaření se sacharidy. V medicíně se kortizol používá k potlačení reakcí imunitního systému.

Cushingův syndrom se projevuje na venek a zkušený lékař jej odhalí pouhým pohledem. Nemoc způsobuje přibírání na váze v oblasti břicha, tváří a krku. Typická je tedy postava s výrazným břichem a hlavou a k tomu tenké končetiny.

Úplavice močová

Úplavice močová neboli diabetes insipidus (žíznivka) způsobuje problémy s využitím vody v organismu. S klasickým diabetem má společný pouze název a některé příznaky jako jsou častější močení a žízeň. Při tomto onemocnění však lidé trpí enormní žízní, kdy vypijí i deset litrů vody denně.

Přečtěte si také, jaké jsou Projevy hormonálních poruch štítné žlázy nebo Co je to endokrinologie.

Fotografie