Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Kolonoskopie: vše, co potřebujete vědět

Co je to kolonoskopie?

Kolonoskopie se řadí mezi endoskopická vyšetření. Je prováděna ohebným endoskopem, který se zavádí do přes konečník do tlustého střeva. Umožňuje prohlédnutí dolní části trávicí trubice. Moderní kolonoskopy obsahují různé pracovní nástroje, takže lékař má možnost provést různé intervence. Nejčastěji jde o odběr vzorků nebo zastavení krvácení.

Kolonoskopie se tedy využívá nejen jako diagnostická metoda, ale také léčebná metoda.

Jak probíhá příprava?

Nezbytnou součástí přípravy je důkladné vyprázdnění a očištění střev. Nejpozději tři dny před kolonoskopií je nasazena kašovitá strava bez semínek a nadbytku vlákniny. 24 hodin před vyšetřením popíjíte pouze tekutiny, na oběd můžete sníst čistý vývar.

V lékárně si vyzvednete projímadlo ve formě roztoku nebo prášku pro naředění a v pravidelných intervalech jej budete popíjet. Ideálně se zdržujte v blízkosti toalety, protože projímadlo je opravdu velmi účinné a po užití celé dávky by z vás měla odcházet pouze čistá voda.

S lékařem také zkonzultujte svoji pravidelně užívanou medikaci. S největší pravděpodobností dojde ke změně dávkování léků na ředění krve, aby se předšlo krvácení během výkonu. Před vyšetřením užijte pouze nezbytné léky, které vám schválil lékař.

Průběh vyšetření

Před samotným vyšetřením dostanete injekci na zklidnění a proti bolesti. Je možné provést kolonoskopii v celkové anestezii, ale každá anestezie je pro organismus velkou zátěží. Proto zvažte, jestli jste ochotni toto riziko podstoupit.

V převlékací kabince se převlečete do vhodného oděvu, odložíte zubní protézu, šperky i hodinky. Vyšetření probíhá na levém boku a zdravotnický personál s vámi stále komunikuje. Podle potřeby je měněna poloha, s čímž vám pomůže sestra nebo sanitářka.

Během vyšetření můžete pociťovat nepříjemný tlak v břiše. Ten se objevuje při průchodu ohbím střeva, jakmile je tento úsek překonán, tak tlak ustoupí. Snažte se klidně dýchat a držet břišní svalstvo uvolněné.

Co se děje po vyšetření?              

Po vyšetření zůstanete ještě chvíli na pozorování, doba na dospávacím pokoji závisí na zvyklostech pracoviště. Vzhledem k podané medikaci je doporučeno zajistit si odvoz. V den vyšetření dodržujte klidnější režim a dopřejte si lehčí stravu. V případě odstranění polypů budete blíže informováni o vhodné nedráždivé stravě, která nepodráždí střevo a nevyvolá následné krvácení.

Přečtěte si také Jak se připravit na gastroskopii nebo Jak se připravit na bronchoskopii.

Fotografie