Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Jak se připravit na bronchoskopii

Co je to bronchoskopie

Bronchoskopie patří k endoskopickým vyšetřením, kdy se nosem nebo ústy zavádí tenká hadička bronchoskopu do dýchacích cest.

Diagnostická preventivní bronchoskopie se provádí při podezření na nádorové onemocnění, ke zjištění příčiny dlouhotrvajícího kašle nebo k získání vzorků. Akutní bronchoskopie se využívá k odstranění vdechnutých předmětů nebo pro zástavu krvácení z plic.

Příprava k vyšetření

Při objednání termínu se vás lékař zeptá na užívané léky a chronická onemocnění. Případně vám upraví dávkování léků proti srážlivosti krve.

Před vyšetřením nesmíte 5 hodin jíst a kouřit a minimálně 3 hodiny nesmíte ani pít. Pravidelně užívané léky si zapijte malým množstvím tekutiny. Pokud jste diabetik, tak si sebou vezměte malou svačinu, kterou sníte po vyšetření.

Bronchoskopii lze provést i v celkové anestezii. V tomto případě je však potřeba udělat všechna vyšetření potřebná k uspání pacienta. Je třeba počítat s delší dobou strávenou na vyšetření a v závažnějších případech je nutná i hospitalizace.

Průběh vyšetření

Při příchodu do endoskopického centra dostanete premedikaci, která vám zpříjemní průběh vyšetření a budete lékařem poučeni o průběhu vyšetření a případných rizicích. Dostanete k podpisu informovaný souhlas, který si pečlivě přečtěte a podepište.

Samotné vyšetření je prováděno vsedě. Pokud pacient nezvládne sedět, je vyšetřen vleže. Pacient vdechuje znecitlivující látku ke zmírnění kašle. Následně je zaveden bronchoskop a lékař pečlivě zkoumá povrch dýchacích cest.

V průběhu vyšetření může odebrat kousek tkáně na histologické vyšetření, odběr tkáně není bolestivý.

Co se děje po výkonu

Bezprostředně po výkonu nejezte ani nepijte. Než vyprchá znecitlivující látka, je zhoršeno polykání a může dojít ke vdechnutí a následnému dušení.

Následně jste pozorováni, zda se neobjeví komplikace. Pokud je vše v pořádku, tak můžete odejít domů nebo se vracíte na oddělení. Během dne dodržujte klidový režim a vyhněte se zvedání těžkých břemen.

Zajistěte si odvoz z vyšetření, protože po užití premedikace nemůžete v tento den řídit motorové vozidlo.

Nejčastější rizika

Jaké každý výkon, tak i bronchoskopie má svá rizika. Těmi nejčastějšími je chrapot, kašel a bolest v hrdle. Méně časté je krvácení a zhoršení dechu či pneumotorax čili protržení plíce. Při jakémkoliv podezření kontaktujte lékaře a sdělte mu, že jste byli na bronchoskopii.

Přečtěte si také První návštěva gynekologie a Mamografie - vyšetření, které nic nestojí.

Fotografie