Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

První návštěva gynekologie

První otázky a příprava

Podobně jako při první návštěvě obvodního lékaře, i gynekolog se zeptá na rodinnou anamnézu, užívané léky a případné zdravotní problémy. Také bude chtít vědět, co vás na první prohlídku přivedlo, zda jste sexuálně aktivní (nebo jste stále panna) a jestli budete chtít předepsat antikoncepci. Také si zapište, kdy jste měla poslední menstruaci, ideální je psát si to každý měsíc. Tím spíš, pokud ji máte nepravidelnou. Po pohovoru přichází prohlídka.

U gynekologa je vždy místnost, kde si můžete odložit. Najdete v ní většinou papírové ručníky a umývadlo. Je dobré vzít si na sebe dlouhé tričko nebo sukni, kterou si necháte – stačí si sundat kalhotky. Z místnosti nebo převlékacího koutku je potřeba přejít ke „koze“ a pro někoho může být nepříjemné takhle se „promenádovat“ dole bez v cizím prostředí před gynekoložkou nebo gynekologem a sestřičkou. Sukni pak stačí jen vyhrnout do pasu.

První vyšetření

Samotné vyšetření probíhá na gynekologickém stole. Je to něco jako křeslo s opěrkami pro nohy, do kterých si opřete lýtka. Sedátko je vepředu vykrojené, aby měl gynekolog lepší přístup. Stračí, když si sednete a nohy dáte nahoru až ve chvíli, kdy si před vás sedne. Už vám sám řekne, zda se máte posunout víc dopředu - někdy si můžete přirozeně sednout víc dozadu.

Před prohlídkou je dobré dát si sprchu pro vlastní pocit čistoty a i gynekologovi to bude jistě příjemnější. Také je dobré zajít si na velkou, pokud potřebujete – aby nevznikal nepříjemný tlak.

Samotný průběh prohlídky se odvíjí od toho, zda již proběhl první pohlavní styk, takže je dobré to gynekologovi říci. Ve vyšším věku, kdy je dívka panna, se může stát, že bude gynekolog automaticky předpokládat, že již vede aktivní sexuální život. Pokud tedy jdete na prohlídku například ve dvaceti a stále jste pannou, je dobré se zmínit a nečekat, že to gynekolog bude vědět jen proto, že mu neřeknete opak.

Při vyšetření se používají speciální nástroje. Gynekolog může použít lubrikant pro bezbolestné a hladké zavedení a taktéž použije rukavice. Právě proto jsou zpravidla k dispozici papírové utěrky, aby se mohla žena před tím, než se oblékne, otřít. Vyšetření sice není příjemné, ale pokud se dostatečně uvolníte, není ani nepříjemné a je bezbolestné. Navíc je opravdu rychlé – během chvilky budete opět oblečená a připravená k odchodu.

Pokud si holíte intimní partie, je dobré se alespoň dva dny před vyšetřením neholit – čerstvě oholená pokožka je velice citlivá a dotek gynekologa by mohl být nepříjemný. Navíc se může stát, že se žiletkou lehce poraníte a ranky, o kterých byste ani nevěděla a které se za dva dny zahojí, budou příliš citlivé na dotek.

Před vyšetřením je dobré dát si horký čaj, který vás prohřeje zevnitř a pomůže vám uvolnit se.

Vyšetření je přirozenou součástí prevence

Na závěr už jen napíšeme, že gynekologické vyšetření dříve či později postoupí každá žena a není se čeho bát. Vyšetření by mělo proběhnout jednou za rok jako prevence, podobně jako návštěva dentální hygieny nebo mamografu.

Ve chvíli, kdy se cítíte nejistá nebo máte z něčeho obavy, je dobré navštívit gynekologa v doprovodu blízké osoby – mámy, babičky nebo kamarádky. Může na vás počkat v ordinaci. Přítomnost blízké osoby a možnost si popovídat vás uvolní.

Fotografie