Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Návštěva dentální hygieny

Co to vlastně dentální hygiena je?

Dentální hygiena je součástí moderního zubního lékařství. Jejím cílem je předejít vzniku zubního kazu tím, že se během návštěvy vyčistí vše, na co nestačí kartáček, a dentální hygienik zkontroluje, zda je vše v pořádku. Také ověří, zda vám vyhovují doporučené kartáčky a jak vypadají zuby po několika týdnech nebo měsících čištění a případně doporučení upraví.

Primárním cílem je tedy doplnit vaši běžnou domácí péči o zuby. Dentální hygienik odstraní usazený plak, který se časem mění v zubní kámen. Při nedostatečné péči by to mohlo vést až k zánětu dásní nebo dokonce onemocnění parodontitis, které vede až ke ztrátě zubů. Nejčastěji vede dlouhodobá přítomnost plaku ke vzniku kazů, které musí být nejčastěji odvrtány a zub ošetřen plombou.

Vstupní prohlídka dentální hygieny

Řada lidí vyrostla v generaci, kdy bylo běžné zanedbávat běžnou návštěvu zubaře. Takže i v době, kdy máme možnost navštívit dentální hygienu, ne všichni toho využívají. Přitom by se mělo jednat o pravidelnou prevenci, podobně jako návštěva obvodního lékaře.

První návštěva je většinou nejobsáhlejší. Hygienik se podívá, jakým způsobem si pacient čistí zuby a vybere mu vhodné kartáčky s ohledem na problematická místa. Na dentálce většinou kartáčky dostanete, ale také není na škodu přinést si sebou vše, co doma běžně používáte nebo si to alespoň poznamenat. Většinou vše proběhne během první návštěvy, včetně vyčištění – pouze v případě, kdy nebyla péče o zuby ideální, může být zapotřebí více návštěv. Následně stačí většinou jednou za půl roku. Pečlivější hygienista chce vidět pacienta po první návštěvě i dříve.

U nás sice nehradí tuhle prevenci pojišťovna, ale některé na ni jednou ročně přispívají. Ceny si určuje každá ordinace individuálně.

S péčí o ústa vám poradí také náš článek Problém s afty nebo Tipy na přírodní bělení zubů.

Nejen prevence, ale i estetika

Dentální hygiena není pouze o prevenci, ale také o estetice. Její součástí může být pískování a bělení zubů nebo také aplikace dentálního šperku.

Chcete mít krásný úsměv? Začněte s návštěvou dentální hygieny co nejdříve – investovaný čas a finanční náklady se vám vrátí v podobě krásného úsměvu a zdravých zubů.

Zuby jsou prvním, na co se většina lidí podívá – jejich zdravý vzhled vypovídá, že o sebe pečujete a dbáte na vlastní zdraví. Prozrazuje, že vám na sobě sama záleží, že pro sebe rádi něco uděláte. Dnes je to sice přežitek, ale stále do jisté míry platí, že dentální hygiena je výsadou lidí z vyšších vrstev. Pro řadu lidí je finančně nedostupná nebo na ni zkrátka nejsou zvyklí z domu.

Perfektní úsměv vám otevře dveře na pohovorech, okouzlí protějšek na prvním rande a navíc vám zvedne vaše sebevědomí. Každé ráno, když se na sebe usmějete do zrcadla, budete si připadat krásně a přitažlivě. A to za to stojí.

Fotografie