Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Spánková laboratoř – vyspěte se konečně do růžova

Co je spánková laboratoř

Spánková laboratoř diagnostikuje a případně léčí problémy s dýcháním ve spánku. Nejčastějším onemocněním, kterým se zabývají je syndrom spánkové apnoe. Spánkové laboratoře mohou být součástí soukromých zařízení nebo jde o oddělení v nemocnicích.

Jako v klasickém zdravotnickém zařízení jsou zde přítomni lékaři a zdravotní sestry. Vyšetření je absolutně bezbolestné a obvykle mu předchází klasické plicní vyšetření a spirometrie k posouzení stavu dýchání.

Syndrom spánkové apnoe

Nejčastější diagnózou ve spánkové laboratoři je syndrom spánkové apnoe. Ta postihuje poměrně velkou část populace, ale málokdo o ní opravdu ví, protože její projevy bagatelizuje. Nejčastějším projevem je výrazné chrápání se zástavami dechu.

Takovýto spánek je samozřejmě nekvalitní, proto se nemoc pojí s dalšími příznaky jako je bolest hlavy, sucho v ústech, výrazná únava a nevyspání, snížení fyzického výkonu, poruchy koncentrace, podráždění a roztěkanost.

Syndrom spánkové apnoe nejčastěji postihuje obézní muže, ale objevuje se i u žen. Dalšími faktory vedoucími k této diagnóze jsou hypertenze, onemocnění srdce, cukrovka, zvýšený cholesterol a metabolická onemocnění. Podle statistik se lidé s touto nemocí dožívají kratšího věku. Přestože nejde o diagnózu, která vás přímo ohrožuje na životě, tak ji nepodceňujte. Může vám výrazně snížit kvalitu života.

Jak probíhá vyšetření?

Vyšetření ve spánkové laboratoři probíhá přes noc. V dohodnutý čas přijdete na příjem a zdravotnický personál vyřeší všechny formality potřebné ke krátkodobé hospitalizaci. Následně jste uvedeni na lůžko a napojeni na senzory snímající váš dech.

Personál se snaží o zajištění klidného prostředí pro spánek, které vám pomůže v klidu usnout. Nebojte se přinést svůj oblíbený polštář nebo si před usnutím vypít čaj. Cokoliv, co vám navodí klid je vítané. Druhý den ráno po vyšetření odcházíte domů a můžete se ihned zapojit do běžných činností. Není zde žádné omezení. Na výsledky si počkáte pár dní, než lékař analyzuje data ze všech senzorů.

V případě pozitivní diagnózy si vás lékař pozve k další návštěvě, kde je vám stanovena léčba na míru. Doporučena je změna životního stylu, další vyšetření na ORL, alergologii nebo neurologii. Pacienti se spánkovou apnoe jsou vybaveni přístrojem, který jim v noci pomáhá dýchat. Přestože je zprvu spánek s maskou nekomfortní, tak je nezbytná pro zmírnění příznaků onemocní a navození kvalitního spánku.

Přečtěte si také Jak se připravit na gastroskopii nebo Jak se připravit na bronchoskopii.

Fotografie