Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Zánět středního ucha umí potrápit

Co je zánět středního ucha

Jak už plyne z názvu, jde o zánět, který se objeví v oblasti středního ucha. To je místo, které je nám samotným nedostupné, protože se nachází až za ušním bubínkem. Pokud se tato vnitřní část ucha zanítí, nemůžeme si sami v podstatě nijak pomoci. A čím déle budeme s návštěvou lékaře otálet, tím bude bolest úpornější. Někdy je tak silná, že dostane do kolen i odolného chlapa, který jinak přejde kdejakou nemoc.

Pomoc lékaře

Při zánětu středního ucha existuje pouze jediné řešení – propíchnutí ušního bubínku. Zní to děsivěji než jaké to ve skutečnosti je. Lékař nejprve ušní bubínek zkontroluje pohledem, a pokud je červený a vypouklý, je to jasná známka zánětu. Vezme malinkou jehličku a jediným bodnutím ho propíchne. Pacient v témže okamžiku pocítí velkou úlevu a bolest začne rychle ustupovat. Hnis, který se v uchu vytvořil, začne samovolně odtékat.

Léky na zánět středního ucha

Samotné propíchnutí bubínku nemusí postačovat, protože zánět by sám od sebe nezmizel – nebo by to trvalo velmi dlouho. Proto lékař obvykle pacientovi vzápětí předepíše antibiotika ve formě kapek, které si musí po několik dní pravidelně do postiženého ucha kapat. Tím se zánět definitivně zaléčí. Obvykle to trvá okolo 10 dní. Stejně tak existují kapky proti bolesti, které jsou také určené do ucha a které potlačují bolestivé stavy.

Stav po zánětu ucha

Propíchnutý ušní bubínek nedokáže správně fungovat. Přitom právě on je vstupní částí pro zvuky, s jeho pomocí slyšíme. Proto se často stává, že pár dní po propíchnutí dotyčný člověk na ucho hůř slyší. Až když se ranka zacelí a zánět odezní, sluch se obvykle vrací do původního stavu.

Horší je, pokud někdo na záněty středního ucha „trpí“ a vyskytují se u něj často, takže už má ušní bubínek propíchnutý několikrát. V tom případě na něm vznikají miniaturní jizvičky a stává se, že daný člověk na ucho bude trvale hůř slyšet, což je bohužel nevratný stav.

Jak předcházet zánětu středního ucha

Obvykle zánět středního ucha vzniká při nachlazení, zejména při rýmě. Typický je u dětí, které nedostatečně smrkají. Proto lékaři doporučují několik kroků, jak vzniku zánětu středního ucha předcházet. Zaprvé smrkat, kdykoliv je to potřeba. Zadruhé uvolňovat nos a dutiny, aby se neucpávaly a nosní sekret se nedostával až k uším – tedy pomocí různých sprejů či mořské vody. Zatřetí – když začne ucho trochu pobolívat, zintenzivnit předchozí dva kroky, ucho chladit, neležet na něm a čekat, zda problém přestane nebo se zhorší.

Určitě se nevyplatí zánět středního ucha podcenit – pokud totiž nedojde k propíchnutí ušního bubínku lékařem, tak ten může samovolně prasknout, což hodně bolí a poškození sluchu pak může být vážnější.

Přečtěte si také Zánět mozkových blan – vše, co potřebujete vědět nebo Zánět spojivek – nevítaný společník našich očí

Fotografie