Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Zánět spojivek – nevítaný společník našich očí

Něco málo z anatomie

Spojivku nalezneme v oku. Jde o velmi tenkou a vlhkou sliznici pokrývající povrch oka. Spojivka se jí říká, protože spojuje víčko a oční bulvu. Mezi okem a víčkem se nachází dutina krytá spojivkou a je nazývána spojivkový vak.

Hlavní funkcí spojivky je produkce hlenu, který umožňuje hladké klouzání bulvy a očních víček. Bez tohoto hlenu by byl pohyb očí velmi bolestivý. Spojivka zároveň ochraňuje oko před cizorodými částicemi (prach, viry, bakterie, plísně,…).

Příznaky zánětu spojivek

Zánět spojivek se odborně nazývá konjunktivitida. Původci zánětu jsou v tomto případě viry, bakterie, chlamydie, suché spojivky nebo alergická reakce. Rizikem pro zánět spojivek je špatná hygiena. Sahání do očí neumytýma rukama, sdílený ručník nebo dekorativní kosmetika na oční okolí.

Prvním příznakem zánětu spojivek je pocit písku v očích. V prvních hodinách máte pocit, že si musíte oko neustále mnout a dostat z něj cizí předmět pryč. Pokud si oko budete mnout, tak hrozí, že si infekci zavlečete i do druhého oka. Jestliže trpíte tímto nutkáním, tak si jděte oči raději vypláchnout.

Jako další příznaky se objevují slzení, mrkání, zarudnutí, výtok z očí, světloplachost. Jakmile se u vás tyto příznaky objeví, tak zvyšte hygienu rukou. Vyměňte ručník na obličej a povlak na polštář. Sekret se může dostat na jejich povrch a přenést se na druhé oko.

Léčba zánětu spojivek

Klasická léčba zánětu spojivek sestává z podávání očních přípravků a režimových opatření. Co se týče očních přípravků, tak ve většině případů používáme běžné oční kapky nebo gely na odstranění suchosti. Pokud se objevuje hnisavý sekret, tak se nasazuje desinfekční přípravek na oči. Na záněty bakteriálního původu lékař ordinuje antibiotické kapky.

Režimová opatření zahrnují především důslednou hygienu:

  • použití jednorázových ubrousků na oční okolí
  • vyřazení kosmetiky použité během zánětu spojivek (řasenka, tužka na oči)
  • důkladná desinfekce dioptrických i slunečních brýlí
  • ručník na obličej po každém použití vyměnit

Od akutních příznaků vám pomůže nošení slunečních brýlí a vyhýbání se přímému slunečnímu záření. Zatáhněte doma závěsy a monitory chytrých přístrojů přepněte na méně jasu. Nejlepší pro vaše oči však bude, když se jim pár dní vyhnete.

Přečtěte si také, Co obnáší zánět močových cest nebo Jak předejít zanícení rány.

Fotografie