Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Co obnáší zánět močových cest

Příčiny zánětu

Přestože záněty močových cest postihují obě pohlaví, tak ženy jsou častější pacientky kvůli kratší močové trubici. Do močového měchýře se vzestupnou cestou dostávají nechtěné bakterie a způsobují záněty.

Nejčastější příčiny zánětu jsou:

  • Špatná hygiena
  • Cukrovka (sladké prostředí živí bakterie)
  • Snížený přísun tekutin
  • Zadržování moči
  • Kratší močová trubice u žen
  • Močové kameny
  • Nechráněný sexuální styk
  • Těhotenství (plod utlačuje močové cesty)
  • Zbytnělá prostata u mužů

Jak se zánět projevuje

V počátcích zánětu je hlavním příznakem řezání a pálení při močení. Dostavuje se časté nucení k močení, ale proud moči je slabý a množství velmi malé. Moč je hustá a tmavá, někdy se objevují nitky krve a nepříjemný zápach.

V pokročilejších stádiích se přidává zvýšená tělesná teplota, třesavka, bolesti zad v oblasti ledvin a výtok z močové trubice. Eskalují celkové příznaky a vše nasvědčuje tomu, že se infekce rozšířila vzestupně do močového ústrojí a mohla zasáhnout ledviny. V tomto případě rozhodně neotálejte s návštěvou lékaře.

Domácí léčba

Ve fázi nepříjemných pocitů při močení můžete zkusit nasadit domácí léčbu. Ta spočívá ve zvýšeném přísunu tekutin, vitamínů a klidovém režimu. Snažte se vyhýbat ostrým a dráždivým jídlům, kofeinovým nápojům, nadměrnému přísunu cukru a alkoholu.

Z přírodní lékárny můžete sáhnout po brusinkách ve formě sušených nedoslazovaných plodů nebo tabletách. Pomoci může i březová šťáva nebo čaj z přesličky rolní.

Pokud po třech dnech nedojde ke zlepšení stavu nebo se stav naopak zhoršuje a dostavuje se horečka nebo třesavka, tak vyhledejte lékaře ihned.

Kdy vyhledat lékaře

Po seznámení se symptomy lékař obvykle diagnostikuje zánět močových cest a nasadí neprodleně antibiotika. Ve většině případů jde o bakteriální původ infekce a lékař předepíše antibiotika, která s velkou pravděpodobností infekci zastaví.

Po odeznění příznaků zůstaňte ještě pár dní v klidu a dodržujte mírnější režim. Nezvedejte těžké předměty a vyhněte se prochlazení. Stále pijte větší množství tekutin a přes zlepšení stavu vždy doberte celé balení antibiotik.

K podpoře mikrobiomu nasaďte vhodná probiotika a dopřejte si zvýšenou dávku vitaminu C. Záněty močových cest často recidivují a pokud k nim máte predispozice, tak o sebe budete muset více pečovat a vyvarovat se rizikovým faktorům.

Přečtěte si také Jak předejít zanícení rány a Jak na zánět trojklanného nervu.

Fotografie