Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Ulevte si od křečových žil

Co jsou to křečové žíly

Tepny přivádějí okysličenou krev do celého těla a po odevzdání kyslíku putuje krev zpět žilami do srdce. Dostat krev zpět z dolních končetin vyžaduje trochu více námahy a speciálních mechanismů. Zpětnému toku pomáhají chlopně a také stahování svalů na nohou.

Jakmile jsou tyto mechanismy nedostačující, tak se žíly začnou vakovitě vyklenovat a vznikají právě křečové žíly neboli varixy. Jak bylo zmíněno výše, tak varixy jsou nejen nevzhledné, ale také nebezpečné.

Častou komplikací varixů jsou záněty povrchových žil, vzniky bércového vředu, který je způsoben špatným krevním zásobením. Nejzávažnější komplikací je plicní embolie, kdy se utrhne krevní sraženina a doputuje do plic.

Jak předcházet varixům

Křečové žíly nejčastěji postihují ženy kolem 40 roku věku, ale vyskytnout se mohou i dříve. Výjimkou nejsou ani muži a mladí lidé. Vznik varixů také výrazně ovlivňuje genetická zátěž. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jim účinně předcházet:

  • udržujte si zdravou hmotnost,
  • pravidelně se hýbejte,
  • neseďte s nohou přes nohu,
  • nenoste podpatky,
  • sprchujte se střídavě studenou a teplou vodou,
  • vyhýbejte se dlouhému sezení a stání,
  • zařaďte potraviny bohaté na rutin,
  • při delším sezení používejte kompresní punčochy,
  • odpočívejte s nohama nahoře.

Úleva od křečových žil

V první fázi křečových žil se dostavuje neurčitý pocit těžkých nohou, kterého se obtížně zbavuje. Snažte se dodržovat prevenci vzniku varixů a soustřeďte se zejména na fyzickou aktivitu. Pokud pracujete v kanceláři nebo naopak dlouho stojíte na jednom místě, tak se jděte jednou za hodinu projít nebo udělejte pár dřepů.

V pozdějších fázích se mohou povrchové varixy vyklenovat a hrozí jejich poranění. Nezapomínejte na nošení kompresních podkolenek. V létě je můžete nechat chladit v mrazáku, chlad zmírní otoky a bude vám alespoň chvíli příjemněji.

Skutečnou úlevou od křečových žil je účinná léčba. V raných fázích se doporučuje konzervativní léčba a v pokročilejším stádiu se sahá po chirurgické léčbě. Metody chirurgického odstranění jsou velmi moderní a ihned po zákroku se vracíte do normálního života. Špatnou zprávou je však recidiva křečových žil.

Tip: Neváhejte s návštěvou obvodního lékaře nebo cévního specialisty. Navštívit je můžete už v rané fázi, kdy trpíte otoky nebo těžkými nohami. Lékař vám předepíše léky posilující cévní stěnu, které pomáhají proti rozvoji varixů.

Přečtěte si také Co je to endokrinologie nebo jaké jsou projevy hormonálních poruch štítné žlázy.

Fotografie