Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Detoxikace není vždy dobrý nápad. Kdy se jí vyhnout?

Čím je detox prospěšný?

Detoxikaci organismu vám doporučí lékaři, dietologové, nutriční specialisté, trenéři i další odborníci. Její přínos pro naše zdraví je totiž nejen nepopiratelný, ale sami na sobě ho hned vzápětí pocítíte. Když se tělo zbaví toxinů neboli detoxikuje, tak se rázem cítíte lehčí, jste méně unavení, máte více energie, můžete se lépe soustředit. Detoxikace je ideálním začátkem hubnutí, ale například obézním lidem se pravidelná detoxikace doporučuje, i když se hubnout nechystají.

Kdy je detox vhodný?

Dalo by se říci, že detoxikační kúru si můžete naordinovat kdykoliv. Nejlepším obdobím je pro ni sice jaro, protože spolu s přírodou se probouzí i naše tělo a samo od sebe se snaží zbavit toxinů a nadbytečných tuků získaných v zimním obdobím. Ale detox si můžete naordinovat třeba hned od zítra. A tak dlouhý, jak uznáte za vhodné. Budete i pak mít pocit, že to nestačilo? Za měsíc či dva si to zopakujte. Ideál je dvakrát ročně, ale leckdo se detoxikuje i častěji.

V těhotenství pozor

Není pravda, že detoxikace organismu je vhodná pro každého a kdykoliv. Odborníci varovně zvedají prst u těhotných žen, které by postupy doporučovanými pro detoxikační kúry mohly ohrozit své dítě. Leckdy se detoxikace organismu pojí s pitím bylinných čajů, což může být v těhotenství rizikové (některé druhy bylin totiž v tomto období nejsou vhodné). Půst nebo náhlé zmenšení porcí či denního příjmu také pro dítě není dobré. Takže těhotné ženy by si detoxikaci měly dopřát ještě před samotným otěhotněním, což jim mimochodem může se samotným otěhotněním i hodně pomoci, protože tělo bude bez nadbytečných a škodlivých látek.

Detox při kojení

Dalším obdobím, kdy se detoxikace organismu nedoporučuje, je doba kojení. I v tomto období se matka musí snažit jíst a pít tak, aby to bylo přínosné pro její dítě – protože co přijme matka, to od ní přijímá skrze mateřské mléko také dítě. Nicméně, jídelníček kojících žen by měl být plnohodnotný, mělo by v něm být hodně minerálů a vitamínů – a dá se říct, že detoxikace organismu cílí na totéž. Pokud tedy žena v době kojení chce pro své tělo udělat něco navíc, může zvýšit příjem tekutin, a to čisté, kohoutkové vody. Bylinné čaje jsou vhodné, ale pouze ty doporučované pro kojící ženy.

Nemocní lidé

Třetí skupinou lidí, kteří by s detoxem organismu měli zacházet opatrně, jsou lidé s vážnou nemocí. Detoxikace je obecně doporučována zdravým lidem, a to jakožto prevence. Pokud se tedy plnému zdraví netěšíte, je vhodné nejprve plánovanou detoxikaci prokonzultovat s lékařem, který vám může poradit, jak na to.

Přečtěte si také Detoxikujte organismus díky čajům nebo Vhodné potraviny pro detoxikaci organismu

Fotografie