Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Detoxikujte organismus díky čajům

Potřebujeme vůbec detox?

Detox je v současné době velmi populární slovo, které značně zvyšuje zisk některým produktům. Ne všechny prostředky jsou však k detoxikaci vhodné. Některé zázračné detoxy jsou v lepším případě neúčinné a v tom horším vám mohou ublížit.

Naše tělo má důmyslné mechanismy na očistu a zbavení se toxinů, bez kterých by život nebyl možný. Do orgánů provádějících detoxikaci patří:

  • ledviny
  • játra
  • dýchací soustava
  • a další

Organismus se umí detoxikovat sám i bez naší pomoci. My mu můžeme pomoci a podpořit orgány, které očistu provádí. Vhodné jsou různé potravinové doplňky a také bylinky, z kterých lze připravit chutné a zdravé čaje, které nejsou nikterak drahé.

Bylinky na ozdravné kůry

Užívat lze jednosložkové čaje nebo si koupit každou bylinku zvlášť. Můžete si samozřejmě bylinky sami vypěstovat nebo nasbírat ve volné přírodě, ale bez problémů je seženete v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou.

  1. Kopřiva

Kopřiva je pro spoustu lidí spíše nenáviděným plevelem, než léčivou bylinkou. Roste prakticky všude a lze ji využít do studené i teplé kuchyně na omelety, špenáty, pesta a další recepty. Ze sušené kopřivy připravíte chutný čaj.

Kopřiva dvoudomá má pozitivní vliv na ledviny. Je močopudná, vyplavuje soli a ledvinové kamínky či písek. Napomáhá krvetvorbě díky vysokému obsahu železa a uplatní se i jako podpůrná léčba při revmatu či artritidě.

  1. Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je středomořský bodlák, který s trochou snahy vypěstujete i u nás. Užívanou částí jsou zde semínka, z kterých lze připravit čaj. Ostropestřec je balzámem na játra a je užíván jako podpůrná léčba nebo prevence jaterních onemocnění, což je vhodné zejména při nevhodné stravě či nadměrném pití alkoholu.

  1. Lípa

Lípa nejen krásně voní, ale také podporuje dýchací soustavu. Uplatní se jak preventivně, tak při rýmách, nachlazeních, zánětech, chřipkách či angíně. Podporuje pocení a ulevuje při dráždivém kašli. Nejčastěji se kombinuje s květem černého bezu.

  1. Medicinální houby

Medicinální houby patří mezi takzvané adaptogeny. Termín adaptogen zavedl ruský vědec v roce 1974 a definoval jej jako rostlinný zdroj látek, které pomáhají udržovat rovnováhu imunitního systému a hormonů.

Mezi medicinální houby řadíme například reishi, hlívu ústřičnou, cordyceps. Pokud vám nevyhovuje čaj, tak lze tento přírodní zázrak užívat ve formě tablet.

Přečtěte si také Detoxikace organismu půstem nebo Detoxikujeme organismus.

Fotografie