Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Detoxikace organismu půstem

Půst v podání našich babiček

V minulosti byl půst duchovní záležitostí. Mniši a různí poustevníci využívali hladovku pro očištění těla i mysli, rozhodně se nesnažili zbavit své tělo toxinů.

Jarní půst se dodržoval také z praktických důvodů. Uskladnit potraviny v lednici nebylo možné a na jaře už byly všechny zásoby vyjedeny, takže na řadu přicházel půst. Ten nejdelší byl předvelikonoční půst, který začíná na popeleční středu a končí 9 dní před velikonocemi.

Současné pojetí půstu

V dnešní době ztratil půst jakýkoliv duchovní nebo dokonce praktický význam. Jídlo máme celoročně dostupné a postíme se spíše ve snaze zhubnout nebo zbavit tělo toxinů.

Jakékoliv produkty, které nám nabízí odkyselení organismu nebo srovnání pH, jsou jen marketingové triky. Pokud by měl člověk vychýleno pH o jediné procento, tak by skončil s vážným rozvratem vnitřního prostředí v nemocnici. Za homeostázu (stálost vnitřního prostředí) vděčíme svým vnitřním orgánům:

  • Játra
  • Plíce
  • Ledviny
  • Kůže

Více než na jednorázovou detoxikaci organismu se zaměřte na zdravý životní styl, který je pro vás dlouhodobě udržitelný. Je bláhové si myslet, že se celý rok můžete cpát nezdravým jídlem, kouřit, pít alkohol, nehýbat se a spasí vás tři dny na šťávách nebo jeden den bez jídla.

Lze půstem zhubnout?

V současné době je velmi moderní přerušovaný půst neboli IF (intermittent fasting), kdy v určitých časových intervalech přijímáme potravu a pak „hladovíme“. Intervaly jsou různé a každému vyhovuje něco jiného. IF je skvělým nástrojem, který vás může naučit pravidelnosti v jídle.

V hubnutí jde především o kalorický deficit a je jedno, jak jej dosáhnete. Půst je berlička, která vám pomůže snížit příjem kalorií, protože jíte v kratším časovém úseku. Pokud však stihnete během okna na stravu přijmout více kalorií, než spálíte, tak stejně nezhubnete.

Při dlouhodobém půstu z těla odchází zadržená voda, obsah trávicího traktu, tuk a bohužel i svaly. Půstem samozřejmě ztratíte nějaké to kilo, ale po návratu k běžné stravě se vrátí i většina kil. Dlouhodobý půst není vhodné držet bez lékařského dohledu, není určen pro děti, těhotné a kojící ženy.

Co si z článku odnést?

Lidské tělo se umí detoxikovat bez předražených výživových doplňků. Krátký půst vám může pomoci nastartovat spalování, ale rozhodně nejde o jediný prostředek k dosažení zdravé hmotnosti. V dnešní přesycené době nikomu neuškodí návrat ke kořenům, protože většina populace ani není schopna rozlišit emoční hlad od toho skutečného.

Přečtěte si také naše články Detoxikujeme organismus a Vhodné potraviny pro detoxikaci organismu.

Fotografie