Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Bylinkami proti depresím a úzkostem

Úzkosti, deprese, pocity strachu

Není to tak dlouho, kdy se o psychických problémech prakticky nemluvilo. Bylo to něco, co se řešilo za zavřenými dveřmi nebo se o tom ideálně nemluvilo vůbec. Lidé se za to styděli, nechtěli to přiznat svému okolí a mnohdy měli problém přiznat to i sami sobě a začít svůj problém řešit. Na jejich obranu – doba byla jiná, než dnes. Zlomenou nohu doktor narovnal během chvilky, ale zlomená duše, ta byla tabu.

Proč tomu tak bylo? Jiná doba, jiná výchova. Malé děti nebyly vedeny k tomu, aby otevřeně mluvily o svých pocitech nebo se o ně alespoň zajímali sami. Pojmy jako zdravá sebeláska byly tabu. Ve stejném duchu byla vychována i další generace a tak dále. Minulý režim a zavřené hranice udělaly taky své.

Teprve po revoluci k nám začala přicházet zahraniční literatura, začalo se otevřeněji mluvit o hlubších tématech a začaly se postupně přebírat některé funkční modely. Ve Francii je dnes běžné mít vlastního terapeuta a dokonce je to jaksi společensky „očekávané.“ A Francie je jen příkladem, zdaleka není jediná. U nás se to v posledních letech teprve učíme.

Sami přicházíme na to, že ne vše, co nám bylo v dětství předáno, je správné. Krásným příkladem je i strava a její vliv na naše tělo, například lepek.

Teď už se ale podívejme na to, jak si poradit přírodní cestou se špatnými psychickými stavy. Musím však dodat, že tipy v článku nejsou náhradou lékařského vyšetření.

Vhodné bylinky pro psychickou pohodu

Psychickou pohodu lze podpořit celou řadou vhodných bylinek.

Výborné jsou například ajurvédské čaje. Staré receptury jsou zaměřeny na nejrůznější psychické i fyzické obtíže, včetně směsí sestavených podle typu osobnosti.

V lékárně si můžete koupit tabletky nebo čaj z kozlíku lékařského, který se sice doporučuje i na spaní, ale někoho pouze zklidní a může ho užívat i během dne. Ale pozor, může být návykový.

Se zklidněním pomůže čaj z heřmánku. Hodí vás do pohody během dne a večer pomůže usnout.

Superpotraviny

Takzvané superfoods umí s naší psychikou zázraky.

Při správně zvolených doplňcích stravy, které by měly být přírodní, lze dosáhnout během několika dnů výrazně lepšího psychického stavu.

Jako první můžeme zmínit macu, která působí především na hormonální systém. Pomáhá zvýšit energii a posílit organismus. Zlepšuje koncentraci, takže pomáhá s vědomým ukotvením se ve stavu klidu a pohody.

Činnost mozku podpoří také Omega 3 mastné kyseliny a Ginkgo Biloba.

Zdravý životní styl

Nejvíce však záleží na celkovém životním stylu. Říká se, že aby byl člověk šťastný, musí mít nejprve to, co považuje za štěstí. Nejsou to jen vitamíny, které podpoří vaši psychickou pohodu. Tvořte, choďte do přírody. Vnímejte sami sebe, vnímejte, co si od života skutečně přejete a v čem budete šťastní a dopřejte si to. Užívejte si každý den, jen co vstanete z postele a pokud se to zrovna nepovede, nezoufejte – zítra bude den nový.

Nezáleží, jak jste prožili včerejší den nebo zda máte obavy z toho zítřejšího. Dnešní den je teď a tady a vy si ho můžete vychutnat v radosti.

Vím, že je to někdy těžké a lidská psychika dokáže hodně potrápit, ale jinak, než že to zkusíte a uděláte pro to vše, se k radostnému životu nedostanete.

Přeji mnoho úspěchů na vaší cestě.

Fotografie