Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Maca jako ideální doplněk stravy

Macu používali již staří Inkové

Macu sice známe v podobě prášku, ale jedná se o kořenovou zeleninu, která je pěstována ve třech variantách – bílá, černá a červená. Kořen je usušen a následně rozemlet. Najdeme ji v Andách, kde roste v oblastech nacházejících se 4 km nad mořem, konkrétně v Bolívii a Peru. Odtud pochází většina světové produkce. Jedná se o velice silnou rostlinu, která dokáže odolat prudkému slunci i silnému mrazu. Aby tyto podmínky přečkala, vytváří si silnou zásobu živin, která je po jejím sklizení prospěšná pro lidský organismus. Mezi její hlavní přednosti patří schopnost posílit lidský organismus, výrazně zvyšuje sílu a blahodárně působí na hormonální systém, který pomáhá uvést do rovnováhy a následně ho v rovnováze udržet.

V Peru se jedná o běžnou součást každodenní stravy. Pokud se podíváme do historie, macu si přidávali do jídla už staří Inkové, především při přípravě na boj. Své využití nacházela a stále nachází také při podpoře plodnosti.

S péčí o vaše zdraví vám pomohou také čaje Oxalis.

Maca a její složení

Maca v sušeném stavu obsahuje 69% sacharidů, 13% bílkovin a 3% vlákniny.

V jejím složení najdeme celou řadu vitaminů a prvky jako je vápník, hořčík, draslík, síra, železo a sodík. Ve stopovém množství je to jód, bismut, selen, mangan a zinek.

Stejně jako všechny doplňky stravy, i macu je vhodné přidávat do jídla nebo do pití v RAW a BIO kvalitě. Pokud ji přidáte do kaší a dalších pokrmů, nikdy by neměly přesahovat teplotu 42%. Tedy teplotu, při které už se nejedná o RAW stravu.

Maca a její druhy

Některé vlastnosti jsou společné pro všechny druhy macy. Maca pomáhá výrazně zvýšit energii, takže je výborná při pocitech únavy. S těmi může pomoci i vhodně zvolená detoxikace. Také zvyšuje fyzickou sílu a podporuje regeneraci svalů. Je vhodné ji užívat při silově náročných sportech. Protože napomáhá spalovat tuky, své využití najde i při dietách. Působí výrazně na hormonální systém, takže pomáhá zlepšit koncentraci a paměť. Tím, že uvádí hormony do rovnováhy, pomáhá proti úzkostem a depresím.

Bílá maca

Je vhodná pro muže i pro ženy. Pomáhá pročistit střeva. Ze všech druhů je sice považována za nejslabší, ale její účinky jsou výrazné.

Červená maca

Červená maca posiluje imunitu a hodí se při zklidnění. Posiluje vitalitu.

Černá maca

Černá maca je vhodná pro muže. Posiluje libido a plodnost.

Maca a její užívání

Pravidelné užívání pomáhá srovnat hormonální systém a s ním související zdravotní problémy, ať psychické nebo fyzické. Macu si můžete přidávat do jídla, třeba jí sypat kaši k snídani nebo ji jen rozmíchat ve sklenici s vodou a vypít. Její chuť je výrazná, takže ne každému chutná. Lze ji však smíchat i s dalšími doplňky stravy, které zrovna užíváte a které její chuť potlačí. Třeba acai berry. Najdou se však i tací, kterým vyloženě chutná.

Kterou z výše uvedených variant vybrat, je vždy individuální. Černá maca se doporučuje spíše pro muže a červená pro ženy, ale ne vždy to tak musí být. Je potřeba zkusit, co vám osobně bude vyhovovat a především být vnímaví na své tělo i co se množství týče. Uvádí se, že je vhodné konzumovat jednu až dvě čajové lžičky denně, ale to záleží na tom, jaké nároky má vaše tělo, v jakém stavu je váš hormonální systém a podobně.

Fotografie