Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Klíčky v kuchyni: nálož zdraví v malém balení

Proč klíčit?

Všechny luštěniny, semínky i ořechy mají na svém povrchu inhibitory enzymů, které semínko ochraňují, než nastane vhodná doba k vyklíčení. Namočením tyto inhibitory odplavíme a semínka jsou lépe stravitelná.

Klíčení je dlouhodobější proces, který v malém semínku probudí metabolické procesy. Ty dodávají veškeré potřebné látky pro budoucí organismus. Aktivací se znásobí obsah některých vitaminů, kyseliny listové, bílkovin, enzymů a nukleových kyselin. Zvýší se také obsah hořčíku a železa.

Jak na domácí klíčení?

Domácí klíčení je opravdu snadné a není třeba žádné speciální vybavení. V úplném základu si vystačíte s cedníkem, miskou a talířem. Koupit můžete samozřejmě speciální klíčící nádoby, sklenice či plata, ale nic z toho ve skutečnosti nepotřebujete. Klíčit můžete i v obyčejné zavařovací sklenici s dírkou ve víčku.

Každé klíčení začíná namáčením. Namočte vybraná semínka do vody pokojové teploty a nechte 12-24 hodin odstát. Vody můžete během namáčení vyměnit, aby došlo k odstranění všech nečistot i blokátorů enzymů.

Po namočení přemístěte semínka na cedník nebo do klíčící misky a nechte ve vlhku při pokojové teplotě. Než vyraší klíček, tak můžete cedník zakrýt talířem, abyste napodobily prostředí v zemi.

Doba klíčení závisí na velikosti semínka. Menší druhy vyklíčí během dvou dní, větší semínka potřebují i týden. Čím déle necháte klíčit, tím delší výhonky získáte. Růst zpomalíte přesunutím do lednice, kde vám naklíčená semínka vydrží zhruba týden.

Co lze naklíčit?

Naklíčit lze prakticky jakékoliv semínko, obilninu nebo luštěninu. Samozřejmě musí jít o zdravé semeno, které není rozpůlené nebo nějak ošetřené. Vyhněte se klasickým sáčkům se semeny, která mohou být mořená. V obchodech lze koupit přímo sady semen na klíčení, ale v klidu můžete použít sáček obyčejného hrachu za deset korun.

Nejčastější klíčky:

  • Mungo
  • Řeřicha
  • Bazalka
  • Čočka
  • Cizrna
  • Hrách
  • Slunečnicová semena

Pozor si dejte na velké druhy fazolí, které jsou v syrovém stavu i po naklíčení špatně stravitelné nebo dokonce jedovaté. Jedinou výjimkou jsou mungo nebo adzuki fazolky.

Jak klíčky využít?

Veškeré živiny v klíčcích nejlépe využijete ve studené kuchyni, kde si vše důležité zachovají. Lze je zamíchat do salátů, smoothie nebo je nasypat na chleba s pomazánkou. Klíčky jsou také součástí asijské kuchyně a skvěle doplní prakticky jakékoliv jídlo.

Přečtěte si také Bylinkami proti depresím a úzkostem a Maca jako ideální doplněk stravy.

Fotografie