Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Superpotraviny se stávají trendem i zdrojem zdraví

Potraviny budoucnosti 

Pod pojmem superpotraviny se ukrývají určité druhy potravin, které mají vysoké nutriční hodnoty a obsahují velké množství zdravých látek, především vitaminů, minerálů či antioxidantů. Tyto speciální potraviny jsou díky tomu odborníky doporučovány jakožto zdravější a výživnější alternativy k běžným potravinám.

Specifika superpotravin

I normální potraviny jsou leckdy bohaté na vitaminy a minerály. V čem jsou tedy ty „super“ jiné? Ono totiž záleží i na způsobu, jak se pěstují nebo jak se zpracovávají. Tedy aby neobsahovaly žádné škodliviny, které se do nich mohou dostat ještě při pěstování, stejně jako aby nepřicházely o své cenné složky, když dochází k jejich následnému zpracování.

Takže platí, že superpotraviny se většinou pěstují v ekologickém prostředí a nepřipouští se u nich používání pesticidů ani jiných typů hnojiv. Když se sklidí, obvykle se suší či melou, a to proto, aby si zachovaly co největší množství svých významných a zdravých látek.

Jaké typy superpotravin známe?

V běžných supermarketech superpotraviny většinou neseženete (i když název by tomu spíš měl napovídat). V poslední době do nich sice některé druhy opatrně pronikají, ale většinu si musíte koupit ve specializovaných obchodech, případně e-shopech. Jedná se zejména o potraviny jako Acai, Chia semínka, Goji, Maca, Matcha, Moringa, Noni, Quinoa, Spirulina, Ženšen, Černý sezam či Chlorella.

Superpotraviny z českých zahrad

Většina takových superpotravin není českého původu a dovážejí se k nám třeba i přes polovinu světa. Ke svému pěstování totiž potřebují specifické podmínky, které panují třeba jen v několika oblastech na Zemi.

Nicméně, do kategorie takzvaných superpotravin spadají i takové, které jsou nám dobře známé, velmi často je používáme a o jejich pozitivní účinky se obvykle až tolik nezajímáme. Staly se totiž běžnou součástí naší (ale i světové) kuchyně a už si bez nich vaření a jídla nedokážeme představit. Jedná se třeba o cibuli, česnek, špenát nebo červenou kapustu (respektive její naklíčená semena).

Semínka pro zdraví

Když už jsme se dostali k naklíčeným semenům, tak je nutné poznamenat, že i tato složka se dostává do běžné stravy mnoha lidí a odborníci se shodují, že právě naklíčená semena jsou cenným zdrojem všech důležitých látek, které naše tělo potřebuje

A právě klíčící semínka se stávají potravinami budoucnosti. I nyní je velká sháňka třeba po semenech ředkviček, hrášku, munga, řeřichy, rukoly či brokolice – a lidé si k nim kupují i speciální vybavení pro lepší klíčení.

Dále si u nás můžete přečíst Proč byste měli užívat zelený ječmen právě vy? nebo Proč se vyplatí užívat rybí olej.

Fotografie