Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Bylinné oplachy pro krásné vlasy

Jak na bylinný oplach

Bylinný oplach si můžete dopřát prakticky při každém mytí vlasů. Pokud si vlasy myjete několikrát do týdne, tak si práci zjednodušte uvařením většího množství a zbytek uchovejte v lednici na další den. Oplach lze uvařit z kupovaných sušených bylin, čerstvých bylin nebo z doma sušených bylinek.

Na kratší vlasy vám postačí 500 ml tekutiny, pro opravdu dlouhé vlasy počítejte minimálně s litrem oplachu. Každý z nás má individuální potřeby, proto se dávkování může u různých lidí lišit. Obecně se však doporučuje na 500 ml vody dát 2 lžíce sušených bylin (čerstvých bylin je třeba dát podstatně více).

Vybranou bylinku zalijte horkou vodou a nechte zakrytou nádobu odstát. Před oplachem vlasy standardně umyjte dle svých zvyklostí. Po opláchnutí veškerého šamponu přelijte vlasy oplachem. Použijte nálev vychladlý na příjemnou teplotu. Dejte pozor na opaření. Takto ošetřené vlasy již nesplacujte čistou vodou.

Každý problém má svoji bylinku

Pokud trpíte mastnými vlasy a potřebujete zmírnit maštění pokožky, tak sáhněte mátě, meduňce nebo kopřivě. Vybírejte byliny se svíravým účinkem, který stáhne mazové žlázy a tím sníží tvorbu mazu. Tento typ vlasů neumývejte příliš agresivním šamponem. Výrazné odmaštění totiž vede k další tvorbě mazu.

Suché vlasy potřebují bylinky bohaté na sliz. Jsou to například proskurník, sléz, bez, růže nebo divizna. Při louhování bylinky vypustí sliz, který vám přirozeně obalí vlasy a pomůže je uhladit. U sliznatých bylin použijte více sušené složky, protože potřebujete získat větší množství slizu.

Speciality na vlasy

Mnoho žen touží podpořit svou přirozenou barvu vlasů. Světlé vlasy se rozzáří květy heřmánku, měsíčku nebo řebříčku. Pro odstranění žlutých tónů přidejte do oplachu vymačkanou šťávu z jednoho citronu nebo lžičku kyseliny citronové.

Barvu tmavých vlasů podpoří červený jetel, ořešák, ibišek nebo malinovník. Pro červené vlasy je vhodný ibišek, červený jetel a rozmarýn. Zvýraznit tmavou barvu také pomůže černý čaj nebo rooibos.

Čas od času přidejte do oplachu jablečný ocet, který pomůže dočistit všechny nečistoty a navodí rovnováhu vlasové pokožky. Vlasy ošetřené jablečným octem získají zářivý hedvábný lesk a jemnost. Na půl litru oplachu bohatě postačí 2 lžíce octa. Nikdy nenahrazujte jablečný ocet klasickým.

Přečtěte si také Jak vybrat řasenku pro váš typ řas a Jak vybrat rtěnku.

Fotografie