Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Návštěva psychologa - na co se připravit?

Prvotní myšlenky pacienta

Pokud se domníváte, že byste si potřebovali s někým promluvit, není nic jednoduššího než vyhledat kontakt, oslovit lékaře a vydat se na první konzultaci. Řada lidí má obavy, co by na to řekli známí a přátelé, jak se budou dívat blízcí lidé. Říkají si, vždyť já nejsem blázen, ještě mě nadopují prášky. To je však omyl. Psychologové pomáhají slovem, nikoli medikací.

Dnes je běžné mít svého terapeuta, který o vás ví vše a pomůže vám zorganizovat si myšlenky a dodá vám kuráž k jednotlivým rozhodnutím. Zpravidla přichází úleva již po prvním sezení. Pro účinek terapie je však potřeba dlouhodobější spolupráce a především ochota a snaha ze strany klienta.

Psycholog

Jedná se o člověka, který vystudoval lékařskou fakultu. Tento lékař nevystavuje a nepředepisuje léky. Pomáhá s urovnáním myšlenek a nabídne vám možnosti, jak reagovat v jednotlivých situacích a jak se dobrat ke zdárnému konci svých problémů. Jeho rady můžete, ale nemusíte vyslyšet. Veškeré kroky, které budete absolvovat, jsou pouze na vás. Psycholog či psychoterapeut vám pomůže určit směr, ale zbytek je na vás.

Přečíst si můžete také naše články První návštěva gynekologa nebo Mamografie - vyšetření, které nic nestojí.

Jak probíhá první sezení

Pro sezení má terapeut vyhraněný určitý čas, který vám může věnovat. Celý tento čas s vámi bude spolupracovat a pokusí se vám pomoct, jak jen bude moci nejlépe. Zpravidla vás nechá nejprve mluvit, aby pochopil, jak se cítíte. Většina psychologů si dělá během sezení poznámky, ke kterým se při dalších návštěvách vrací.

Většina terapeutů má v ordinaci i čekárnu, kde si vás v daný čas vyzvedne. Zde se usadíte a máte čas se uvolnit. Poté, co vás lékař přijme, zapíše si vaše kontaktní údaje a pustí se do terapie. Bude se snažit vzbudit důvěru. Veškeré informace, které lékaři psychologovi sdělíte, jsou pouze mezi vámi dvěma. Proto buďte otevření. 

Zajisté se vás zeptá, jaký máte problém a o čem byste si chtěli povídat. Jedná se o záchytný bod, který vám i lékaři napomáhá dobrat se k řešení. Následně vás nechá samovolně promluvit o vaší problematice. Toto je na první sezení dostačující. Už v téhle chvíli vám poradí slovem a příště se vrátí k tomu, jak jste si vedli a co jste si sami uvědomili.

Setkali jste se někdy s psychologem či psychoterapeutem? Sami si položte otázku, zda si myslíte, že je správné touto cestou řešit problémy a zda by to byla vhodná cesta i pro vás. Když jste došli k tomuto článku, možná jste to vy, kdo nyní potřebuje odbornou pomoc. Rozhodně se není za co stydět.

Fotografie