Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Preventivní zubní prohlídka jednou ročně

Změna u pojišťoven

Od počátku loňského roku se ale udála velká změna. Pojišťovny začaly šetřit. Do té doby hradily stomatologům náklady na každou z obou preventivních prohlídek, a to jak u dětí, tak u dospělých. Pro děti se nic nezměnilo, těm pojišťovny i nadále hradí dvě prohlídky ročně. Ale u dospělých proběhla velká změna – pojišťovna už zubaři proplácí pouze jednu prohlídku ročně. Přitom fakt, že pacient má ze zákona nárok na dvě preventivní prohlídky ročně se tím nijak nezměnil. Ale tu druhou už si musí zaplatit z vlastní kapsy.

Vysvětlení Ministerstva zdravotnictví

Také máte vztek, že pojišťovny zase šetří na pacientech. Ale to je omyl. Vše totiž pochází z pera Ministerstva zdravotnictví ČR. Jeho nová úhradová vyhláška totiž popisuje, že nikdy nešlo o dvě preventivní prohlídky – první z nich byla považována za preventivní, ale ta druhá už byla Péčí o registrovaného pojištěnce nad 18 let věku. Pro pacienta to ovšem značilo totéž, neboť pod druhý výkon lze zahrnout kontrolu dentální hygieny, orientační vyšetření a ošetřování běžných kazů či zánětů. Jenže MZ ČR rozhodlo, že tato druhá prohlídka už se hradit nebude, protože zkrátka nejde o prevenci. Výjimku mají pouze těhotné ženy a děti do 18 let.

Objednejte se a plaťte

Máte svého zubaře, o zuby se staráte a nechcete nic zanedbat? Máte nárok se i podruhé v témže roce objednat na orientační vyšetření. Zubař vás nesmí odmítnout. Ale to, jak bude hrazeno, už je velkou otázkou. Jelikož pojišťovny už na něj od roku 2022 nepřispívají, budete si ho muset zaplatit sami – a to podle ceníku vašeho stomatologa (což nemusí být levné).

Nebo někteří stomatologové trochu obejdou pojišťovnu a toto orientační vyšetření chrupu jí posléze naúčtují jako jiný typ výkonu. Teoreticky to nikdo nepozná a spokojený je lékař i pacient. Prakticky je to samozřejmě špatně, ale málokomu se chce platit za ošetření u zubaře.

Nedostatek zubařů

Problém s jednou či dvěma prohlídkami se může zdát jako banální lidem, kteří svého zubního lékaře nemají. Je to smutné, ale zubařů je v České republice málo. Není výjimkou, když lidé k tomu svému jezdí i desítky kilometrů daleko. A někteří ho nemají, protože zkrátka ve svém okolí zubaře neseženou. Ne že by tam nebyli – ale nepřijímají nové pacienty. Což je jejich právo.

Řešením může být docházení na soukromou zubní kliniku, což je ale velmi velmi nákladné. A jinak mohou lidé jen doufat, že zubařů bude v budoucnu víc a nebudou se soustřeďovat jen v velkých městech, nýbrž zamíří i dále do regionů.

Přečtěte si také Detoxikujte organismus díky čajům nebo Žena jako bohyně. Ale má to své meze

Fotografie