Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Přírodní pasty pro zdravější zuby

Co obsahují konvenční pasty

Stále více lidí začíná přemýšlet, co se vyskytuje za chemické látky v kosmetice a čistících přípravcích. Mnoho z nich je složením zděšeno a začnou se poohlížet po lepší variantě. Pojďme se podívat, co obsahuje běžná zubní pasta:

Triclosan

Triclosan je antibakteriální látka zpomalující růst plísní. Je běžnou součástí kosmetických přípravků. Podle výzkumů narušuje imunitu a žlázy s vnitřní sekrecí a může stát také za rezistencí na antibiotika.

Laurysulfát sodný

Ve složení jej můžete najít také pod zkratkou SLS. Látka může být vyrobena z kokosového oleje, ale ve většině případů má čistě chemický původ. Může působit dráždivě na pokožku a sliznice a také je potenciálním karcinogenem. SLS pomáhá s pěnivostí.

Diethanolamin

Na obalu se může skrývat pod označením DEA a jde také o pěnidlo. Nadměrné používání vede ke zvýšenému riziku rakoviny jater a ledvin.

Fluorid

Většina konvenčních past obsahuje fluoridy. Ty jsou důležité pro správný vývoj skloviny. Nicméně fluor se ukládá v kostech a ve větších dávkách je toxický a také karcinogenní.

Další látky

V konvenčních zubních pastách najdete látky na zvýraznění chuti. A to také v dětských zubních pastách. Mohou to být různá sladidla jako je aspartam nebo acesulfam K.

Přírodní zubní pasty

Přírodní zubní pasty vás možná na první použití zklamou. Nenajdete v nich totiž obvykle žádná pěnidla. Dentální hygienisté však potvrzují, že pěnu k čištění úst nepotřebujete. Jde jen o zvyk a váš pocit. Jakmile si navyknete na nepěnivou zubní pastu, tak máte vyhráno.

I zde najdete konzervační látky, ale jsou ve formě antibakteriálních olejů (hřebíčkový, tympánový, badyánový, rozmarýnový). Příchuť dodává olej z máty peprné a sladidla ze stévie nebo březového cukru. Mineralizaci obstarává himálajská sůl.

Do zubních past mohou být přidána přirozená abraziva ve formě kokosové moučky nebo jíl. Výjimkou nejsou ani pasty na bázi aktivního uhlí. Co se týče bělení zubů, tak ve složení najdete kokosový olej, kurkuma nebo soda bikarbona.

Jak vybrat přírodní pastu?

Přírodní zubní pastu vybírejte podle svých aktuálních potřeb. I mezi přírodními pastami najdete výrobky na citlivé nebo krvácející dásně. Nezapomínejte, že i na přírodní složky může vzniknout alergie nebo přecitlivělost. Proto si pro jistotu kupte do začátku menší balení nebo si vyžádejte vzoreček.

Přečtěte si také Kdy je čas na zubní implantáty a Vyzrajte na opary.

Fotografie