Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Vyzrajte na opary

Co jsou to opary?

Klasický opar je způsoben virem Herpes simplex a to konkrétně HSV 1. Objevuje se nejčastěji kolem úst nebo na nose. Inkubační doba je 2 – 6 dní. Nejdříve cítíte nepříjemné pnutí a druhý den se objeví malé puchýřky. Během pár dní puchýř praskne a začne se vyhojovat.

Tekutina v puchýřcích je infekční, proto si na opar nesahejte. Můžete jej snadno přenést na své okolí. Jakmile jednou dostanete virus HSV 1, tak vás bude provázet po celý život a bude číhat na vhodné spouštěče. Těmi můžou být snížená imunita, slunce, stres, alergie.

Jak léčit opary?

Většina oparů se vyléčí sama během 7 – 10 dní. V akutní fázi můžete sáhnout po léčivých přípravcích s obsahem acykloviru, který koupíte v lékárně. Lze je aplikovat ve formě masti a v závažnějších případech vám lékař může předepsat i tablety. Léčbu můžete nasadit již ve fázi svědění, čímž výrazně snížíte léčbu a velikost oparu.

Pokud se vám opary často vracejí nebo se dlouhodobě nehojí, tak navštivte svého ošetřujícího lékaře, který navrhne další postup.

Nejlepší babské rady

Podpořte hojení oparu babskými radami, které jsou zaručeně účinné nejen na opary, ale můžete je vyzkoušet i na celkové posílení imunity.

  • Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná patří mezi medicinální houby a je považována za jeden z adaptogenů (rostlinný produkt, který zvyšuje odolnost organismu). Hlíva ústřičná podporuje imunitní systém a má vysoký obsah D- glukanu. Hlíva také disponuje velkou zásobou vitaminů B1 a B12, C a riboflavinem, které pomáhají k zachování zdravé dutiny ústní.

  • Přírodní antibiotika

Přestože je opar vir a nezabírají na něj antibiotika, tak můžete některá přírodní vyzkoušet na podporu imunity. Rozkrojený česnek přikládejte na puchýřek a zkraťte dobu hojení. Uvařte si zázvorový čaj a přidejte do něj med. Zásobte se vitaminy v přírodní podobě a udělejte si posilující kůru.

  • Tea tree olej

Tea tree olej má protizánětlivé účinky a působí i proti virům. Olej vysušuje, čímž zkracuje dobu hojení. Na někoho může být příliš silný, proto jej smíchejte s jiným nosným olejem (řepkový, olivový).

Zaměřte se na prevenci

Opary vznikají ve stresových situacích a při oslabené imunitě. Snažte se vyhýbat stresu a zaměřte se na zdravou životosprávu. Dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek, které můžete také vhodnými doplňky suplementovat.

Přečtěte si také Návštěva dentální hygieny a Tipy na přírodní bělení zubů.

Fotografie