Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Bylinky, které vám zahojí kůži

Kdy je čas na přírodní léčbu

Pokud jde o drobné rány, které nevyžadují dohled lékaře, tak můžete dle svého uvážení využít přírodní léčbu. V první řadě však ránu řádně vyčistěte pod tekoucí vodou a lze také využít desinfekci. Následně aplikujte sterilní krytí a dle velikosti přelepte odpovídající náplastí.

Trpíte-li chronickými ránami nebo se vám do rány dostala infekce, tak nejdříve vše konzultujte s lékařem. Možná bude třeba nasadit antibiotika či ránu chirurgicky vyčistit. Lékař vás také možná pošle do centra chronických ran nebo k vám pošle terénní službu, která vám bude pravidelně rány převazovat. V tomto případě nejprve nechte odeznít akutní fázi a teprve poté podpořte hojení bylinkami.

Babské rady na hojení ran

Už naši předci si všimli blahodárných účinků některých bylinek a přírodních produktů a začali je využívat pro podporu svého zdraví. Vnější použití bylinek je relativně bezpečné a k přípravě odvarů můžete zakoupit sušené bylinky přímo z lékárny.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je nejen okrasnou květinou, ale také velice silným přírodním lékem. Má protizánětlivé a antibiotické účinky. Lze jej využít na špatně se hojící rány či spáleniny od slunce. Vychlazeným odvarem oplachujte rány nebo si z něj udělejte obložky na ránu. Na spáleniny použijte měsíček ve formě masti.

Heřmánek pravý

Není snad žádná oblast zdraví, kde by se heřmánek neuplatnil. Své místo má i při hojení ran. Spáleniny, zanícené rány, vyrážky a hluboké akné zredukujete právě díky heřmánku pravému. Dejte si však pozor na alergické reakce a vyzkoušejte reakce na malém kousku kůže. Heřmánek je poměrně velký a častý alergen.

Řepík lékařský

Řepík lékařský je přírodní desinfekce a v tradičním léčitelství je využíván jako prostředek na obtížně se hojící rány. Najdete jej jako součást mastí nebo si z něj můžete připravit odvar na oplachování či obklad z nadrcených listů.

Tip: Vychlazený odvar z řepíku lékařského je častým pomocníkem maminek v boji proti dětským opruzeninám.

Dračí krev

Dračí krev u nás v přírodě nenajdete. Jde o latex z jihoamerického stromu, který místní využívají jako tekutý obvaz s protizánětlivými účinky. Dračí krev bez problému seženete i u nás na internetu nebo v lékárnách.

Med

Med není úplně bylinka, ale stále jde o přírodní produkt. V tomto případě vždy sáhněte po včelím medu, který obsahuje antibakteriální látky. Ty vám pomohou na povrchové ranky, popáleniny nebo odřeniny. Protože med lepí, tak vždy použijte druhotné krytí rány.

Přečtěte si také, Co obnáší zánět močových cest nebo Jak předejít zanícení rány.

Fotografie