Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Kožní vady cévního původu - hrozba nebo estetický problém?

Nejčastější kožní vady

Nejčastější kožní vadou na cévním podkladu je hemangiom. Ten se objevuje u malých dětí během prvním měsíců života. Ve většina případů zmizí sám bez jakéhokoliv zásahu do pěti let věku. Pokud není v obličeji nebo nijak neškodí, tak se s chirurgickým odstraněním vyčkává.

Další velmi častou vadou jsou takzvané pavoučkovité névy, které připomínají červenou vyrážku. Při bližším pohledu si však všimneme, že jde vlastně o rozšířené drobné žilky, které vytváří nevzhledné červené fleky. Névus vzniká nejčastěji na podkladu hormonální nerovnováhy nebo při onemocněních jater.

Jak škodí cévní vady kožního původu?

Co se týče klinických obtíží, tak se nejčastěji setkáváme se znaménky nebo vadami cévního původu na nevhodných místech. Jde o namáhaná místa například pod lemem podprsenky nebo kalhot či ve vlasech kde hrozí větší riziko poranění.

U kožních vad na cévním podkladě je jen velmi malé riziko maligního zvrhnutí. Přesto se mějte na pozoru a jakékoliv nápadné zvětšování, krvácení, změna pigmentace či struktury dobře zaznamenejte a ihned se vydejte k lékaři, který vás důkladněji vyšetří.

Více než klinické obtíže se u těchto vad vyskytují psychické problémy. Objeví-li se znaménka nebo rozšířené žilky v obličeji, tak může velmi utrpět pacientovo sebevědomí. Přestože nemáte se svými znaménky žádné potíže, tak můžete vyhledat lékaře a svůj problém řešit.

Řešení kožních vad

V první řadě vyhledejte vhodného kožního lékaře. Můžete samozřejmě navštívit svého obvodního lékaře a nechat si vypsat žádanku, ale vybrané pracoviště lze navštívit i bez doporučení. Vyberte si lékaře, který vám bude sedět nejen profesionálně, ale také lidsky.

Léčba znamének souvisí s fyzickým i psychickým zdravím, proto je třeba k problému přistupovat celostně a nebagatelizovat dopad na psychiku. Dobrý lékař toto všechno ví a pomůže se vám vyrovnat s oběma aspekty onemocnění.

Nejčastěji se kožní problémy řeží laserovou korekcí, která je téměř bezbolestná a prakticky ihned se může pacient navrátit do běžného života. Klasické chirurgické odstranění se užívá v případě, že nelze sáhnout po laseru. Oba zákroky se provádí ambulantně. Výběr postupu záleží na konkrétním stavu znamének a daném pracovišti.

Přečtěte si také Porazte křečové žíly nebo Hemeroidy – nestyďte se navštívit lékaře.

Fotografie