Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Jak naučit dítě starat se o zvířátko

Kdy pořídit dětem zvíře

Žádný univerzální věk pro chov domácích mazlíčků neexistuje. Vše záleží na konkrétním dítěti, jeho vyzrálosti a zodpovědnosti. Některé děti se zvládnou již ve školkovém věku postarat o méně náročné domácí mazlíčky a někdy je třeba počkat o něco déle.

Pořízení domácího zvířátka by měla předcházet debata s oběma rodiči a dětmi, kdy rodiče vysvětlí specifika péče o dané zvíře. Nezakazujte dětem kategoricky zvíře, ale raději si s nimi promluvte o náročnosti péče, nutnosti venčit pejska, čistit klec hlodavcům a podobně.

Povinnost a zodpovědnost

Dítě se musí chtít starat o zvířátko samo od sebe. Důležitou roli zde hraje vnitřní motivace dítěte, která musí být opravdu silná a stálá. Pokud víte, že váš potomek často mění své touhy, tak vyčkejte několik měsíců a uvidíte, zda se nenadchne pro něco méně náročného.

Základním předpokladem pro vytrvání je smysl pro povinnost a zodpovědnost. Pokud se domluvíte, že dítě bude zvířátko dvakrát denně krmit a už po týdnu občas vynechá, tak to není zrovna zodpovědný přístup, protože mazlíček bude strádat.

Zde je opět na rodiči, aby posoudil zodpovědnost svého potomka. Učit dítě povinnostem prostřednictvím domácích mazlíčků, není dobrý nápad, protože v tomto případě nejde o vnitřní motivaci dítěte. Jinými slovy svolte k nákupu zvířete až tehdy, když bude dítě zcela připraveno na péči.

Jaké zvíře se hodí k dětem

Obecně jsou na chov nejsnadnější menší hlodavci. Velmi oblíbení jsou křečci, kteří jsou aktivní v noci a nepotřebují příliš pozornosti. Zakrslý králík a morče jsou větší hlodavci a také jsou více společenští, takže se jim dítě musí více věnovat. Co se týče financí, tak hlodavci nestojí moc a vybavení také není příliš drahé.

Většina dětí touží po parťákovi v podobě psa. Pokud nemáte velký dvůr či zahradu, tak budete muset pejska pravidelně venčit, což zabere spoustu času. Větší plemena potřebují pravidelný pohyb a malá vycházka je neuspokojí. Obecně je pes na péči poměrně náročný a vyžaduje spoustu času a kontaktu, bez kterého strádá.

Co se týče hadů a ještěrek, tak jejich chov raději řádně uvažte. Plazi obecně nejsou sociální zvířata a nedočkáte se od nich lásky. Spíše vás budou respektovat a nechají se pohladit, což dítě příliš neocení. Na chov jsou velmi nároční a vyžadují stálé podmínky a pravidelný přísun živé stravy.

Přečtěte si také Jak postavit králíkárnu krok za krokem a jaká se hodí Výbava pro kotě.

Fotografie