Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Jak postavit králíkárnu krok za krokem

Plánovací fáze

Než se pustíme do stavby králíkárny, tak musíte zvážit, několik věcí. Kolik králíků chcete vlastně chovat? Můžete si postavit menší králíkárnu a později přidat ještě jednu nebo více dalších. Nebo si rovnou postavte jednu pořádnou na spoustu králíků.

Velikost samotných kotců se odvíjí podle chovaného druhu. Větší druhy samozřejmě potřebují více místa. Počítejte také větší kotce pro samice s mláďaty a odstavené králíky. Pro lepší představu uvádíme rozměry klecí pro jednotlivé velikosti králíků (uveden je minimální rozměr):

 • trpasličí plemena: 60 x 80 x 40 cm
 • menší plemena: 70 x 110 x 50 cm
 • střední plemena: 80 x 120 x 60 cm
 • velká plemena: 80 x 140 x 70 cm
 • obří plemena: 80 x 180 x 80 cm

Co budeme potřebovat

Hlavním materiálem na výrobu králíkárny je dřevo. Použít lze starší prkna nebo je můžete koupit nová, pořád se pohodlně vejdete do rozpočtu. Připočtěte k ceně ještě pletivo a panty. Pokud bude králíkárna stát venku, tak by měla mít nepromokavou střechu z plechu nebo asfaltových pásů (IPA).

Hodláte-li chovat králíky na podestýlce, tak může být podlaha kotce ze dřeva. Pokud chcete prodloužit životnost králíkárny, tak lze podlahu vyložit linem, které usnadní čištění a zároveň ochrání dřevo před agresivním působením moči.

Stavba krok za krokem

 1. Začněte výběrem vhodného místa, to by mělo být na klidném místě s přístupem denního světla. Zároveň nesmí stát v průvanu či na přímém slunci.
 2. Podlahu tohoto místa zhutněte, aby se pod vahou králikárny nebořila. Lze ji například vydláždit. Podlahu vyspádujte tak, aby moč mohla samovolně odtékat pryč.
 3. Spodní hranu králíkárny umístěte, tak aby se vám pohodlně dařilo podestýlku vyhrábnout do koleček.
 4. Následně sbijte konstrukci podle vašeho plánku a důkladně dřevo ochraňte před močí a trusem. Prodloužíte tak jeho životnost.
 5. Dvířka nechte na šířku celého kotce a opatřete je zavíráním, které se králíkům nepodaří otevřít. Někteří jedinci jsou velmi šikovní.
 6. Střechu králikárny opatřete plechem nebo jinou nepromokavou ochranou.
 7. Pořiďte do kotců potřebné vybavení v podobě jesliček na seno a napáječky na vodu. Pokud budete přikrmovat granulemi nebo zrním, tak nezapomeňte na misku. Ideální je těžká masivní miska z kameniny, která se nepřevrhne.

Přečtěte si také Jak zlepšit pitný režim u kočky nebo Když pejska bolí zuby.

Fotografie