Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Pořizujeme si zvíře – výbava pro potkana

Pro koho je potkan vhodný?

Potkani jsou společenská zvířata, takže potřebují k životu společnost jiných potkanů. Pokud chováte pouze jedno zvíře, tak mu musíte věnovat dostatek pozornosti, aby nechřadl. Máte-li méně času, tak si pořiďte dva potkany. Obavy, že potkani přenáší nemoci, jsou liché. Kupujete si potkana laboratorního, který není stejný jako krysa nebo volně žijící potkani.

Samečci potkanů jsou o něco klidnější a snadněji je ochočíte. Samice jsou živé a zvědavé a ochočit je, vyžaduje více úsilí. Ani jedno z pohlaví však nevykazuje agresivitu, jsou to milá zvířata, která si zvyknou na svého pána.

Přestože chov potkanů není nijak náročný, tak jej nepořizujte jako prvního mazlíčka pro malé děti. Pokud o potkana přestane mít dítě zájem, tak bude smutný a bez života. Jako prvního mazlíčka raději vyberte třeba křečka, ten nevyžaduje tolik pozornosti.

Tip: Kupte potkana od chovatele nebo z chovatelské stanice. Ve zverimexech jsou potkani chováni ve velké skupině nebo jako potrava pro větší zvířata a často se chovají agresivněji. To je dáno vystavení stresu, takže má potkan potřebu bránit si své území.

Základní vybavení pro potkany

Základní výbavou je samozřejmě klec, která by měla mít rozměr alespoň 60 x 40 x 100 cm. Rozestup mříží volte raději malý, protože potkani se protáhnou i velmi úzkými škvírami. Kupte klec speciálně pro potkany, protože klec pro morčata není vhodná.

Na krmení pořiďte těžké misky, které nelze převrhnout a napáječku na pití. Potkanům neustále dorůstají zuby, takže potřebují pravidelný přísun tvrdého chleba, ale postačí i kus dřeva.

Dno klece vystelte hoblinami nebo slámou. Hoblinky skvěle sají moč a lépe se v nich udržuje pořádek. Nevzpomínejte ani na vhodný úkryt. Domeček můžete koupit ve zverimexu nebo jej vyrobit z pár kousků překližky doma.

Čím potkana krmit?

Potkan není nikterak náročný strávník. Je to všežravec, takže potřebuje pestrou stravu. Hlavní složkou potravy by mělo být zrní. Kupte směs pro hlodavce nebo speciální směs přímo pro potkany. Narazit můžete také na speciální granule, které jsou také vhodné. Nebojte se směs pro hlodavce doplnit celozrnnými ovesnými vločkami a tvrdým chlebem.

S ovocem a zeleninou buďte opatrní a zavádějte je postupně. Pokud není potkan zvyklý, tak mu nadměrný přísun ovoce nebo zeleniny způsobí zažívací potíže. Čas od času můžete svému mazlíčkovi přilepšit masem. Kousek libového vařeného masa nebo syrový moučný červ zajistí potřebu bílkovin.

Článek není psaný odborným veterinářem a je obecný. Péči o konkrétního potkana konzultujte vždy s odborníkem.

Přečtěte si také Jak zlepšit pitný režim u kočky nebo Když pejska bolí zuby.

Fotografie