Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Míka Servis - úklid kanceláří v Praze a okolí.

Víte, jak správně pečovat o psa?

Klíč ke zdraví psa

Dá se říci, že správná péče o psa je klíčová pro jeho zdraví i psychickou pohodu. Jen pokud o něj pečujete tak, jak to potřebuje (a ne tak, jak sami uznáte za vhodné), bude váš pes v dobré kondici, bude se těšit plnému zdraví a bude se mít stále k životu. Pokud ho bude například krmit nevhodným žrádlem, bude tím trpět. Pokud ho budete krmit málo, projeví se to na jeho stavbě těla. Pokud nebude mít dostatek pohybu, opět to na něm poznáte. Víte tedy, jak skutečně správně pečovat o psa?

Vhodná výživa

Každý chovatel krmí svého psa jiným způsobem a jiným krmivem. V tom se většina pejskařů zkrátka neshodne. Někdo psa krmí výhradně psími granulemi, protože je to nejjednodušší a výrobci tvrdí, že v granulích je vše, co pes potřebuje. Jiní kupují různé psí konzervy a jsou si jisti, že dělají pro správnou výživu svého psa maximum. Další tohle všechno zavrhnou a vaří psovi domácí stravu. A jiní se rozhodnou, že jde o šelmu, které plně postačí syrové maso.

Nelze říci, co je správné a co ne. Nejlepší je kombinace všeho zmíněného. Ale hlavně byste měli dbát, aby pes dostával vyváženou stravu bohatou na všechny potřebné živiny včetně bílkovin, tuků, vlákniny, vitamínů a minerálů. A na lidské jídlo rovnou raději zapomeňte.

Pravidelný pohyb

Ačkoliv lidstvo viditelně zpohodlnělo, psů se to netýká. Jistě, váš mazlíček s vámi ochotně bude sdílet pohovku i postel, ale pravidelný pohyb zkrátka potřebuje. Procházka je přitom úplný základ. Pes by se na ní měl i dostatečně vyběhat a tím také vybít nahromaděnou energii. Pomůže mu to mít pevné svalstvo a být v dobré kondici. Proto jeho pohyb nezanedbávejte, a to ať už máte jakoukoliv rasu.

Preventivní péče

Navštěvujete pravidelně veterináře? Dbáte na pravidelná a včasná očkování? Odčervujete svého psa? Stejně jako by lidé měli chodit na preventivní prohlídky, ani zdraví psů by se nemělo podceňovat. I když je pes na první pohled v pořádku, tak jednou ročně prohlídka u veterináře nezaškodí – obvykle je spojena s očkováním a dá se u ní přijít na mnoho skrytých zdravotních problémů.

Hygiena

Ne že byste svého psa měli denně koupat. Většině psů postačí řádná koupel dvakrát, třikrát ročně (nebo v případě potřeby). Ale i tak byste měli na hygienu svého psa dbát. Což znamená zejména udržovat ho v čistotě, pravidelně ho česat, řešit jeho případné problémy se srstí, starat se mu o oči a uši, některá plemena nechávat stříhat. To vše pomůže vašemu psovi být i nadále spokojený a zdravý.

Přečtěte si také Jak naučit dítě starat se o zvířátko nebo Výbava pro kotě.

Fotografie